Twitter, Aralık ayında reklam verenlere doğrudan Twitter üzerinden kendi web sitelerine ziyaretçi ulaştırma yetkisi verdiği duyurmuştu. Yakın bir zamanda ise resmi sayfasından reklam verenlerin potansiyel müşteri grupları tanımlayabileceğini ve kendi uyarladıkları kitlelere ulaşabilmek için daha esnek bir yapı geliştirdiklerini duyurdu. Bu yeni yapı ile birlikte Twitter gelişmiş reklam hedefleme özelliğini bir üst düzeye taşımış oldu.

CRM Hedefleme

Reklamverenler artık CRM veri tabanında yer alan e-mail adreslerini Twitter üzerine aktararak grup oluşturabilecek. Örneğin bir moda perakendecisi Twitter’da bir indirim kampanyasını duyurmak istiyor ve firmasına özel olan üyelik kartına sahip üyelerine reklamı göstermek istiyor. Twitter üzerinde üyelerinin e-mail adreslerini tanımlayarak sadece üyelerine özel reklam göstermeyi seçebiliyor. Bu e-mail adreslerine sahip olan kullanıcılar da “Promoted Tweet” olarak Twitter hesaplarında bu reklamında görebiliyor.

twitter-crm-ozelligi

Twitter ID Yapısı ile Hedefleme

Reklamverenler Twitter üzerinden Twitter kullanıcılarına göre hedeflemeler yapabiliyor. Örneğin moda perakendecisi Twitter kullanıcılarının bio, takipçi sayısı, tweet sayısı, konumu gibi bilgiler ışığında kriterlere göre seçimler yaparak reklamını sadece seçtiği kriterlere uyan özel hesaplara gösterme imkanı bulabiliyor.

twitter-id-hedefleme

Harici Hedefleme

Twitter ayrıca gelişmiş hedefleme seçeneklerine bir de eleme yapısını ekledi. Yine aynı moda perakendecisini ele alalım. Reklamveren CRM veri tabanından ya da Twitter ID hedefleme kitlelerinden istemediği kullanıcı kriterini reklamlarından muaf edebiliyor. Örneğin moda perakendecisi yeni üyeler kazanmak istiyor ve hali hazırda üyelik kartı bulunan üyelerine Twitter üzerinden duyuracağı kampanyayı göstermek istemiyor. Üye olan kullanıcıları reklamından harici tutarak firmasına üye olmayan kişilere böylece daha kolay bir şekilde ulaşabilme imkanı buluyor.

Twitter’ın sunduğu gelişmiş reklam hedefleme özellikleri sayesinde Twitter üzerinden daha verimli kampanyalar yapmak artık daha mümkün.

twitter-gelismis-reklam-hedefleme-ozelligi