Twitter kendine has özel kuralları ile oynanır!

Twitter’ın 140 karakter sınır kuralını değiştirmek ve Facebook – Google+ gibi olmasını isteyen birçok kullanıcı tarafından Twitter’a talepler yağsa da Twitter’ı Twitter yapan da 140 karakter sınırı değil mi? 😉 Ne kadar sınırlayıcı özellik olursa insanların yaratıcılıkları o kadar ortaya çıkıyor, tıpkı 6 saniye sınırlı videolar ile Vine’ın popülerliğini arttırması gibi… Twitter 140 karakter sınırı kullanıcıların mizah anlayışını da gözler önüne serdi. Ne de olsa az ve öz olan iyidir değil mi?

twitter-sosyamobilite

Twitter, haber kanallarının, dergilerin, bloggerların, tv showlarının, markaların vs. bir numaralı iletişim aracı olmuşken hala Twitter takipçi sayısının önemini göz ardı edenler oluyor.

Twitter Takipçi Sayısı Neden Önemli?

 • Marka farkındalık oranının artmasını ve kişisel kullanımlarda kişinin kendi reklamını yapmasını sağlar.
 • Paylaşılan içerikler daha hızlı bir şekilde daha fazla kişiye ulaşmış olur ve ilgili web sitesine ziyaretçi trafiği sağlar, bir nevi organik SEO iyileştirmesi sağlar.
 • Doğru iletişim ve pazarlama stratejisi ile daha fazla satış olmasını sağlar.

Peki, Twitter Takipçi Sayısı Nasıl 2 Katına Çıkarılabilir?

Ortalama bir Twitter kullanıcısı 126 takipçi sayısına sahipken en az 307 tweet paylaşımı yapmış istatistiklere göre… Hal böyle olunca aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak Twitter takipçi sayınızı iki katına çıkarmanız çok da zor olmamalı! Sadece bu süreç için biraz odaklanma ve biraz disiplin gerekiyor.

 • Twitter profilinizin “Bio” kısmı yani kendinizi anlatacağınız, tasvir edeceğiniz, önemli özelliklerinizi vurgulayacağınız yer 160 karakterle sınırlıdır. 160 karakter ile en belirgin özelliklerinizi ya da uzmanlık alanınızla ilgili anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Buna en güzel örnek olan Hillary Clinton’ın Twitter hesabını incelemenizi tavsiye ederiz.

Hilary_Clinton_Twitter_hesabi

 • Daha sık tweet yazmaya çalışın! Paylaştığınız tweetler sayesinde Twitter profilinizin görünürlüğünü arttırmış olacaksınız.
 • Tweet yazarken mutlaka konuyla ilgili hashtag kullanın! Amacınıza hizmet eden tweetlerle birlikte kullanılan hashtagler iletişim stratejinizi güçlendirirken size katkı sağlayabilecek kişilerin de sizi takip etmesini sağlamış olacaksınız.
 • Paylaşmak istediğiniz tweetlerinizi Hootsuite ve Socialoomph.com gibi araçlarla sizin belirleyeceğiniz zamanlarda paylaşın. Unutmayın ki sosyal medyada zamanlama çok önemli bir etkendir. Geç kaldığınız zaman paylaştığınız bir tweetin çok da önemi olmayacaktır.
 • Kendi sektörünüzle alakalı olan insanları bulup onların takipçisi olmayı atlamayın! Özellikle Twitter takipçi sayısı yüksek olanları tercih etmek ayrı bir strateji olarak düşünülebilir.
 • Sizi etkileyen tweetleri mutlaka retweet yaparken ilgili tweetin sahibini de etiketleyin (mention). Böylece o kişinin dikkatini çekebilirsiniz.
 • Twitter sohbetlerine mutlaka katılın. Sizin ilginizi çeken bir konuda diğer Twitter kullanıcılarının uzun soluklu şekilde birbirleriyle tweetleştiğini görürseniz ve sizin de paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa mutlaka sohbete katılın.
 • Tweepi gibi araçlar kullanarak ilgi alanlarına göre kullanıcıları takip etmelisiniz. Siz de mutlaka sizi temsil edecek ilgil alanlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Daha fazla ipucu için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz. Bol takipçili günler dileriz! 🙂 

twitter-takipci-sayisi-arttırma-infografik