Dünyaca ünlü popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter Türkiye’de yasaklandı. Twitter’ın yasaklanması dünya gündeminde geniş yankı uyandırdı. Twitter’ın yasaklanması iş dünyasını da derinden sarstı… Başta sosyal medya uzmanları olmak üzere, sosyal ağ üzerinden iş yapan, reklam yayınlayan, satış yapan, seçimkampanyası yürüten firmalar etkilendi.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Sait Ercan, Twitter’ın sosyal medyanın lokomotifi olduğunu ve binlerce insanın sosyal medyadan ekmeğini çıkardığını söyledi. Ercan, “Özellikle seçim sürecinde belediye başkan adaylarına sosyalmedya danışmanlığı ve hizmeti vermek için pek çok ajans anlaşmalar yaptı. Bunların hepsi etkilenecek. Twitter, seçim organizasyonlarındaçokça kullanılıyor. Ayrıca sosyal medyadanışmanlığı son üç yıldır önemli bir işkoluhaline geldi. Bu alanda çalışan çok insan var” dedi.

Firmaların Twitter üzerinden satış, pazarlama, reklam yaptığını da anımsatan Ercan, “Pek çok iş Twitter kapalı olduğu sürece askıya alınmak zorunda kalacak. Bu mecra üzerinden trafik alanhaber siteleri de etkilenecek. Türkiye, dünyada ve Avrupa’da sosyal medyayı en çok kullanan ülkeler arasında. İşe alımlarda ve iş bulmada bile artık katkısı çok fazla. İnsanların haberleşme ve kendilerini ifade etmek özgürlüğü de ellerinden alınıyor. Bir an önce hükümetle Twitter’ın anlaşmasını umuyoruz“ diye konuştu.

Tüm İnternet Derneği (TİD) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Ahi ise, Twitter ve benzeri platformların sadece ifade ve haberleşme özgürlüğü için kullanılmadığını, bu tür platformlara entegre ekonomik yapının da bulunduğunu vurguladı. Ahi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İş yaparken sosyal medyadan yararlanan birçok sektör var. Eğitimkurumlarından, şirketlere kadar pek çok yapı bu platformu kullanıyor. Kapatma sonrasında internet ekosistemi içindeki firmaların gelirleri düşebilir, sektördeki istihdam azalabilir.Reklam piyasası ve dolayısıyla tüketiciler olumsuz etkilenebilir. Başta haber siteleri ve gazeteler olmak üzere birçok sitenin trafikleri düşecektir. Sosyal ağlar ölçülebilir ve ölçeklenebilir mecra olarak kullanılıyor. Sadece sosyal platformlardan gelir elde eden sektörler doğrudan etkilenecek. Bireysel olarak alternatif erişim yöntemlerine talep olacağından abone başı harcamalar da artacak. Bu da ülkenin gelir kaybı olacak. Sadece Twitter’a erişim engellemesinden bile, döviz veborsa olumsuz etkileniyor, yabancı yatırımcıların Türkiye’yi özgürlüklerin olmadığı riskli bir ülke olarak görmesine yol açıyor.”

Türkiye ‘de iş hayatında Twitter’ı nasıl kullanıyor?

* Firmalar ürünlerini tanıtıyor, satış yapabiliyor
* Twitter üzerinden kredi başvurusu bile alınıyor
* Tüketiciler şikayetlerini doğrudan firmalara iletiyor
* Sosyal medya uzmanlığı önemli bir meslek haline geldi
* Başta haber siteleri olmak üzere pek çok site bu ağ üzerinden ciddi trafik alıyor
* Eleman ya da iş bulmada kullanılıyor
* Belediye başkan adayları seçim kampanyalarını yürütüyor