Twitter’ın sosyal reytinglerde iş birliği yaptığı Nielsen, kullanıcıların Twitter üzerinde markaları neden takip ettiğine dair bir araştırmaya imza attı. Twitter’ın da resmi blogunda yayınlayarak markalara kılavuz şeklinde verdiği araştırma sonuçları hedef kitlelerine ulaşmak, ürünlerini tanıtmak, marka bilinirliğini artırmak ve doğal olarak satışlarını fazlalaştırmak isteyen markalar için önemli ipuçları taşıyor.

Twitter-kullanicilari

Araştırmada dikkat çeken noktalardan biri Twitter’da markaları takip eden kullanıcıların bu markalardan daha fazla içerik görmek istediği; yani zaman akışlarında bu markaların tweet’lerinin yer almasını ve onlardan daha çok haber almak istiyorlar. Örneğin oyun markalarını takip eden %22 oranındaki kullanıcı varken bunların %62′si gelecekte benzeri hesaplardan daha fazla içerik görmek istediğini söylüyor.

Kullanıcılar markaları takip etmenin yanı sıra Twitter’daki diğer kullanıcılarının aldıkları ürünler hakkında yorumları okumayı ve para verdikleri ürünler hakkında paylaşım yapmayı seviyorlar. Kullanıcıların %50′si diğerlerinin aldığı ürünler hakkındaki tweet’leri okurken %31′lik kısım aldıkları ürün hakkında tweet gönderiyor.

Aşağıdaki infografikten de görebileceğiniz üzere tüketicilerin Twitter’da markaları takip etmesinin 10 ana nedeni var. Kullanıcıların %55′i markayı sevdiği için onu takibe alırken %52′si promosyon ve kampanyalardan haberdar olmak için markaları takip ediyor. %51′lik kısım marka hakkındaki son haberleri kaçırmamak için; %44′ü yeni ürün ve servislerden haberdar olmak için; %38 oranında kullanıcı zaten o markadan halihazırda alışveriş yaptığı için markanın Twitter hesabını takip etmeyi seçiyor.

Tüketicilerin %38′i yarışmalara katılmak için; %34′ü hesaptan ilginç, eğlenceli içerikler paylaşıldığı için; %33′ü ücretsiz ürün ve servislere sahip olmak için Twitter’da markaları takip etme kararı verirken %30 oranında tüketici özel ürünlere ulaşmak için ve son olarak %27 oranındaki kullanıcı ise markaya geri bildirimde bulunmak için markaların takipçisi oluyor.

İnfografiğin tamamını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

twitter-infografik