Sosyal medya platformu Twitter’a Türkiye’de erişim engeli geldi. Peki, dünyadaki durum ne? Dünyada çeşitli ülkeler zaman zaman Twitter’ı güvenlik gerekçesiyle kapatıyor ancak halihazırda erişimi engelleyen ülke sayısı az ve bu ülkelerin başında da Çin ve İran geliyor.

turkiye-twitter

Çin’de Twitter dışında, Facebook, Google Plus ve Foursquare gibi sosyal medya platformları da kapalı. Erişim, 2009’da Tiannanmen’deki öğrenci eylemlerinin yıldönümünde engellendi. Bu platformlara İran’da da erişim sağlanamıyor. İran, Twitter’a erişimi 2009 yılındaki olaylı seçimler sırasında engelledi. Ancak 2 milyon İranlı kullanıcı Twitter’a farklı servis sağlayıcılarından bağlanabiliyor.

Bağımsız “özgürlük evi” kuruluşunun 2013’te hazırladığı internet özgürlüğü raporuna göre, bir yıllık süre zarfında sosyal medya platformlarına müdahale eden ülkelerin çoğu Ortadoğu ve Asya coğrafyasından. Sosyal medya ağlarının yasak olduğu ülkeler arasında Ortadoğu’da Suudi Arabistan, Suriye ve Körfez ülkeleri başta geliyor. Asyada ise Burma, Pakistan ve Hindistan ön planda. Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan gibi orta asya ülkelerinde de hükümet, sosyal medyaya müdahale etmiş. Avrupa’da sosyal medyaya müdahalede bulunan devlet ise yalnızca Doğu Avrupa ülkesi Belarus. Orta Amerika ülkesi Küba’da da sosyal medya platformları hükümet engeline takılıyor.

Artık bu listede Türkiye de var. Türkiye interneti “görece özgür” kullanan kategorisinde, 60 ülke arasında otuz sekizinci.

twitter-i-yasaklayan-ulkeler-haritasi