Novaua Gazeta’dan Rus fotoğrafçı Evengy Feldman, Kırım’ın birkaç kilometre kuzeyinde olan bir kontrol noktasını ziyaret etti. Sınır kapısının iki tarafında, Ukrayna güçleri ile Ruslar doğu-batı mücadelesinde karşı karşıya… Rus kampının yakınında bir alanda bir mayın tarlasının kazılmış olduğu görülüyor.

Evengy Feldman’ın gözlemleri ile Chonhar kentinde ve çevresinde çekilmiş fotoğraflar sosyal medyada oldukça gündeme geldi. Feldman’ın gözlemleri ile fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

ukrayna-uniformalari

Burada herkes silahlı… Bazı askerler, Berkut çevik kuvvetinin Kiev ile çatışmaları esnasında giydiği aynı Ukraynalı polis üniformasını giyiyor. Diğerleri ise kamuflaj üniforması giymiş bir halde sadece Rus ordusu için hazır olduğu söyleniyor. Aralarında birkaç Kazak da mevcut…

mayin-tarlasi-ruslar

Rus askerleri burada sınır sütunlar için çukur kazmış. Ayrıca burada mayın tarlası olduğu da söyleniyor.

mayin-tarlasi

Burada gördüğünüz gibi “Dikkat! Mayın Tarlası!” işaretleri mevcut.

Chonhar-aniti

Chonhar belediye binasının önündeki bu anıt çok sembolik. Düz bir yarımada üzerinde yer alan ve Cohanhar rüzgarlı bir yer olduğu için rüzgara karşı dik durmanın zor olduğunu anlatan bir anıt. Anıt, İkinci Dünya Savaşında Sovyet ordusunun Kırım’ı işgal ettiği sırada ölen Nazi askerlerine adanmıştır.

Yalta-Kharkiv-karayolu

Chonhar, Yalta-Kharkiv karayolunda iki kontrol noktaları arasında yer almaktadır. Yerel sakinler hedef olma korkusunu yaşamakta ve mahallelerinde konuşlanan Rus ordusu askerlerini kesinlikle istemediklerini ifade etmekte… Bu kaygılarını çeşitli şekillerde ifade ediyorlar. Okullar geçtiğimiz Çarşamba gününden beri kapalı. Söylentilere göre de mayın tarlalarının patlamasından dolayı hayvanların öldüğü de belirtiliyor.

rus-kontrol-noktasi

Burası Sivash’a yakın bir Rus bandıralı kontrol noktası, ayrıca Rotten Denizi olarak adlandırılan sığ lagünler sistemine yakın. Burada rüzgar daha güçlü ve savaşçıların çoğu ya kurulan mutfak etrafında ya da çadırlarda kalmaya çalışıyor. Burada bir sürü Rusya bayrağı var ama kimse Rus olduğunu söylemiyor.

arabalari-arama

Askerler geçen arabaları ve sürücü belgelerini mutlaka kontrol ediyor.

asker-cadiri

Bir askerin kaldığı çadır…

Ukrayna-kontrol-noktasi

Rus kampından 25 km uzaklıkta, Ukraynalı askerlerin kontrol noktası.