Unicef Tap Project mobil uygulaması günümüzün mobil bağımlılığına değiniyor. Uygulamada mobil telefona sadece 10 dakika dokunmadan geçirilen zaman karşılığında sponsorlar aracılığı ile 1 çocuğun günlük temiz su ihtiyacı karşılanıyor. Giorgio Armani, Unicef Tap Project’in sponsorluğunu üstlenmiş durumda ve günlük 75.000$’a kadar çıkabiliyor.( Aslında Unicef gibi bir organizasyondan bu proje için daha fazla sponsor bulmalarını beklerdik tabii ki…)

unicef-tap-project

Unicef Tap Project Uygulaması

Unicef Tap Project’e, mobil cihazınızdan uniceftopproject.org adresine girerek erişebilirsiniz ya da appstore’dan uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulama ilk olarak mobil cihazınızı sabit bir yere koymanızı istiyor. Telefonunuz eğer hareket ediyorsa uygulama hemen algılıyor ve başlangıç yapılamıyor. Telefonunuzu sabit bir yere koyduğunuz zaman kronometre işlemeye başlıyor. Kronometre işlerken de ekranda enteresan bilgiler gösteriliyor.

“Afrika’da yılda 40 milyar saat su taşınıyor.”

“4 Mart haftasının rekoru: 291:37:57”

“Projenin başlangıcın itibaren e yüksek rekor: 340:11:47”

“Siz telefona dokunmadığınız süre içerisinde 538 milyon e-mail gönderildi.”

Ya da Unicef Tap Project’in Facebook ile ilgili verdiği istatistik bilgisi; “

“Telefonunuza dokunmadığınız süre içerisinde 1,519,125 resim Facebook’a yüklendi.”

“Günümüzde mobil telefona erişenlerin sayısı temiz tuvalete erişebilenlerin sayısından daha fazla!”

“Temiz su taşıyanların %80’i kadınlar ve çocuklar.”

unicef-tap-project-facebook-bilgileri

En az 10 dakikayı geçtikten sonra telefonunuzu elinize aldığınızda aşağıdaki gibi kredi kartı ile bağış yapma ekranı karşınıza çıkıyor.

unicef-top-project-bagis