Facebook, popüler ücretsiz mesajlaşma platformu olan Whatsapp’i 16 milyar $’a aldığı haberi geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Bu konunun ardında yatan en ilginç haber ise Whatsapp’in kurucusu olan Brian Acton’ın  2009 yılında Facebook’a iş başvurusu yaptığı ancak red cevabı aldığı oldu.

Facebook-+-WhatsApp

Brian Acton, 11 yıl boyunca Yahoo’da deneyimli mühendis olarak çalıştı ancak o süreç zarfında yeni bir iş arayışı içerisine girdi. Bu süreç zarfında hem Twitter’a hem de Facebook’a başvurdu ancak kabul edilmedi. Acton, bu haberi Twitter hesabından şöyle duyurdu; “Facebook beni reddetti. Muhteşem insanlarla tanışmak için çok iyi bir fırsattı. Bir sonraki macerayı dört gözle bekliyorum” sözleriyle duyurdu.

 

brian-acton-facebook

brian-acton-twitter

Bugün gelinen noktada Brian Acton, Facebook’tan geri çevrildiği dönemde Ukraynalı arkadaşı Jan Koum ile birlikte kurduğu Whatsapp’ı, toplamda 16 milyar dolar gibi rekor bir fiyatla Facebook’a satarak, müthiş bir başarı öyküsüne imza atmış oldu.

Whatsapp’a biçilen değer, aynı zamanda “startup” olarak bilinen genç ve yenilikçi şirketler için ödenen en yüksek meblağa olma özelliğinde. 3 yıl önce Microsoft’un 8.5 milyar dolara satın aldığı Skype’ın hayli üzerinde bir bedelle el değiştiren Whatsapp için, fiyatın yüksek biçilmesinde, hızlı büyümesi ve yüksek kullanıcı sadakatinin etkili olduğu ifade ediliyor.

Kendi geliştirdiği mesajlaşma yazılımı beklentilerin çok gerisinde kalan Facebook, Google’ın 10 milyar dolarlık teklifinin %60 üzerine çıkıp, sadece 5 yıllık geçmişi olan Whatsapp’ı bünyesine katarak insanlar arası iletişim platformu olma arzusunu, başarısız olan Facebook Messenger girişimi sonrasında bir kez daha gözler önüne seriyor.

Burada esas üzerinde durmamız gereken böyle yetenekli bir kişinin hemen hemen sosyal ağ platformlarının devi olarak nitelendirilebilecek Facebook ve Twitter İnsan Kaynakları Uzmanlarının nasıl bir işe alım stratejisi belirledikleri olmalı… Günün birinde size iş başvurusu bulunan birini reddediyorsunuz ama sonrasında o kişinin yaptığı uygulamayı paha biçilemez bir fiyat ile satın alma gereksinimi duyuyorsunuz. Sizce bu satın alma işlemine “16 Milyar Dolara Mal Olan Hata!” desek daha doğru olmaz mıydı? 🙂