Yandex resmi olarak Windows tabanlı telefonların arama motoru oldu. Rusya’nın en büyük arama motoru olan Yandex, Microsoft ile anlaştı. Bunun yanında Yandex’in Nokia, Samsung ve HTC ile de anlaşmaları mevcut. Yandex, Samsung Omnia W, Nokia`da ise Lumia 800 ve Lumia 710 telefonlarında  Kasım ayı içerisinde varsayılan arama motoru olarak yerini aldı. HTC de yine birkaç modelinde güncelleme ile arama motorunu Yandex olarak değiştirdi.

Şuanda Rusya’da 3 aramadan 2`si Yandex üzerinden yapılmakta. Özellikle Yandex Map’in Rusya’da Google Map’den daha iyi olduğu iddia edilmekte ve online alışveriş siteleri için de Yandex Market`e başvuruluyor.

Microsoft ve Yandex işbirliğinin Türkiye’de bir etkisi olup olmayacağını merak edenler için bizim yorumumuz şu şekildedir; Günümüzde Türkiye’de yapılan online aramaların %90’ı Google üzerinden yapıldığı için Microsoft Türkiye’de ki kendi durumunu çok fazla riske atmak istemeyecektir. Bildiğiniz gibi insanlar alışkanlıklarından çok zor vazgeçen bir yapıya sahip olduğu için Tükiye’de Google yerine Yandex kullanımını yaymak oldukça zor olacaktır. Bu konuya örnek olarak Google+ ve Facebook kullanımını da gösterebiliriz. Tabi ki Yandex`in Nokia ve Microsoft ile yaptığı işbirliğini göz ardı edemeyiz ancak Google İngiliz edebiyatına fiil olarak da girmiş bir kelimedir, kullanım şekli “Google it” olaraktır ve bunu başarmak için Google gerçekten çok çalisti. Ayriyeten”Google knows everthing”-“Google her şeyi bilir” şeklinde dillere düşmesi de Google ile rakip olmaktan korkmaya yetebilecek nitelik sağlar.

Rusya’nın en popüler arama motoru olan Yandex borsaya açıldıktan sonra kar oranının %93  arttığı açıklanmıştı. Bakalım Yandex Türkiye’de Google`in karşısında ne kadar dik durabilecek…