“Bilgisayarımın ayarlarını değiştirmeden, DNS’lerle uğraşmadan internet sansürüne takılmadan özgürce internette gezinmek istiyorum!” diyorsanız DNS değiştirmeden birçok alternatif yol mevcut…

turkey-blocks-twitter

1.  Tunnel Bear: Yapmanız gereken şey https://www.tunnelbear.com/  adresine girerek programı indirmek.

İndirdikten sonra bilgisayarınızın ekranına kibrit kutusu büyüklüğünde bir kutucuk gelecek. Kutucuktaki düğmeyi “on” yaptığınızda, bütün yasaklar çöpe gider ve Twitter’a özgürce girersiniz.

Düğmeyi “of” yaptığınızda ise her şey eski haline döner ve tüm internet sansürü geri gelir.

2. Tor Browser: Firefox, Internet Explorer ve Google Chrome gibi bir internet tarayıcısı programı olan ama tüm internet sansürünü yok eden  Tor Browser!

Yapmanız gereken https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en  adresine girip Tor Browser’ı kurmak.

Kurduktan sonra program çubuğunuzda ya da Tor Browser’ın kurulduğu klasördeki “Start Tor Browser” butonunu tıklamanız gerekecek. Tıkladığınızda karşınıza şuan kullandığınız internet tarayıcısı gibi bir tarayıcı açılacak. Adres kısmına  www.twitter.com yazın ve  internette özgürlüğünüzü doyasıya yaşayın!

3. VPN:  Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül. Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurtdışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz. Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız önce yurtdışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz. Elbette Türkiye dışında diğer ülkelerde mahkeme kararıyla herhangi bir engelleme uygulaması olmadığından yasaklı site engelini böylece aşmış oluyorsunuz.

Mobilden Twitter’a Giriş Yöntemleri

Cep telefonundan twitter’a bağlanmak isteyen kullanıcılar bir kaç farklı ücretsiz program sayesinde giriş yapabilirler.

1. Onavo Project: iPhone ve iPad kullanıcıları App Store’den indirebilecekleri Onavo Project iyi bir alternatif olabilir. Kotalı İnternet kullanıcılarının mobil verilerini yüzde 80’e kadar sıkıştırarak iletmesi ve kota tasarrufu sağlaması için geliştirilen yazılım VPN mantığı ile çalıştığı için engelleri aşıyor ve anonim kalmayı sağlayabiliyor. Yazılım ise şimdilik ücretsiz.

2. Hotspot Shield VPN: Android kullanıcıları için Google Play’den indirebilecekleri Hotspot Shield VPN iyi bir alternatif. Hotspot Shiled kurulduktan sonra programı açın, “Bağlantımı koru” sekmesine tıklayın. güvenlik uyarısında “Evet, bu bağlantıya güveniyorum” sekmesine tıkladıktan sonra bir süre bekleyin. Kurulum tamamlanacaktır.