Kendisine Cep Telefonu Yasaklandıktan Sonra İntihar Eden Genç Balerin

İnternet bağımlısı genç bir balerin, intihar etmeden önce, insanların kendilerine zarar verirken çektikleri fotoğrafları paylaştıkları bazı sitelerde kanlar içinde çekilen fotoğraflarını paylaşmıştı.15 yaşındaki genç kız Tallulah Wilson’ın, hızlı giden bir trenin önüne atlamadan önce intiharı teşvik eden bazı yasaklı sitelere girdiği belirlendi. Arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlar, babaannesinin ölümü, anne babasının boşanması gibi sorunlarla başa çıkmaya çalışırken kısa sürede internet bağımlısı oldu. Bunun üzerine, cep telefonu ya da laptop edinmesi yasaklanan kız, internete annesinin bilgisayarından girmeye devam etti.


Annesi, internette çok fazla zaman geçirdiği için genç kızın üstüne gitmeye başladı. Kız’ın annesine verdiği cevap şöyle oldu: “İnternette olduğum halimle beni seven 18,000 insan var.” Tallulah ertesi gün West Hampstead, Londra’daki evlerinden dans teçhizatlarını almadan çıktı ve çıkarken annesine o eşyaların artık bir gereğinin olmadığını söyledi. Genç kız, 12 Kasım 2012’de, St. Pancras Tren İstasyonunda, hızla yaklaşan bir trenin önüne atlayarak yaşamına son verdi.

Ölçüsüz WhatsApp Kullanımı Sebebiyle Hastaneye Kaldırılan Kadın

Geçtiğimiz yılbaşı bir kadın WhatsApp mesajlaşma servisini o kadar fütursuzca kullandı ki sonunda kendini hastanede buldu. 27 haftalık hamile olan 37 yaşındaki acil doktoru kadın, bileklerindeki şiddetli ağrılar nedeniyle tedavi altına alındı. Kadının geçmişinde her hangi bir travma bulunmuyordu ve son bir kaç gündür anormal bir durum yaşamamıştı.

 

Tabi, yılbaşı gecesi 6 saat boyunca elinde tuttuğu pek te hafif olmayan akıllı telefonunu kullanarak çılgınlar gibi mesaj üstüne mesaj göndermesi dışında. Konulan teşhis, özetle tendonların aşınması anlamına gelen “bilateral extensor pollicis longus tendinitis” oldu. Cep telefonlarına aşırı bağımlı kişilerde meydana gelen bir rahatsızlık. Lancet Medical çalışanları, kadının kimliğini açıklamadı. WhatsApp kullanımı sonucunda ortaya çıkan türüne “WhatsAppitis” deniliyor.

Twitter Bağımlılığı Yüzünden Karısını Ve İşini Kaybeden Adam

Çok meşhur bir erkek dergisinin editörü olan evli Larry Carlat, Twitter bağımlısı olduktan sonra işini kaybetti, karısından boşandı ve sevdiği bütün insanları kendisinden uzaklaştırdı. Twitter’ı takıntı haline getiren adam, “tweet” gönderme tutkusunu şu şekilde dile getiriyordu: “Her saat başı, her gün ve her gece.” Attığı tweetler, çalıştığı şirketin sosyal medya politikalarına açıkça aykırıydı ve kendisine şu uyarı yapıldı: “Hesabını sil, yoksa işten atarız!”

 

Larry, Twitter’ı tercih etti. Yaklaşık 1 ay sonra, attığı şu tweet’in ardından karısı onu terketti: “Önceden karım için kurşunun önüne atlardım, şimdi ise tetiği çeken kişi olmayı tercih ederim”. “Hayatımın en kötü anı, oğlumun Twitter’da beni takip etmeyi bırakmakla tehdit ettiği zamandır”, diyor Larry. 3 sene boyunca, haftanın 7 günü, günde 30 kere tweet atan ve 25,000 takipçisi olan Larry, sonunda “Twittihar” ederek Twitter’ı terketti.

Facebook’tayken Kendinden Geçen Kadın İskelede Yürürken Buz Gibi Deniz Suyunun İçine Düştü

Avustralya’ya seyahat eden bir kadın turist, pek te uzun olmayan bir iskelede uzun bir yürüyüşe çıktı. Facebook profiline bakmaya o kadar hevesliydi ki Phillip Körfezi Limanı’nın dondurucu sularına düşüverdi. Neyse ki etraftaki insanlar çabucak polise haber verdiler. Facebook’a bakarken çevresine tamamiyle duyarsızlaşan kadın turist yüzmeyi bilmiyordu. Şanslıymış ki, Phillip Körfezi’nin suları çoğunlukla sığ olduğu için, iskelenin 18 metre uzağında kurtarılıp acilen yerel bir hastaneye götürüldü.

 

Bu olayın en şaşırtıcı yanı ne mi? Kadın yüzme bilmemesine rağmen ve su ısısı dondurucu derecelerde olmasına rağmen, bütün bunlar olurken, kadın o değerli cep telefonunu sımsıkı tuttu ve onu düşürmedi. Canı pahasına olsa da!

Selfie’lerini Beğenmediği İçin Kendini Öldürmek İsteyen Genç

Selfie çektirme bağımlısı bir İngiliz genci, çektiği selfie’lerin hiç birini beğenmediği için intihar etmek istedi. 19 yaşındaki Danny Bowman, her gün 10 saatini selfie çektirerek harcıyordu ve iPhone’u ile günlük yaklaşık 200 fotoğraf çekiyordu. İntihar etmek için bir kutu ilaç içen genç, annesinin durumu erken farketmesi sayesinde kurtuldu. Hiç şüphesiz Bowman selfie işini baya abartmış. Ancak psikiyatristlere göre, selfie bağımlılığı artık ciddi bir zihinsel sağlık problemi olmaya başladı.

 

İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İçin Gittiği Rehabilitasyon Kampında Ölen Çin’li Genç

Çin’li yetkililer, internet bağımlılığı ile mücadele amacıyla kurulan bir kampta bir iddiaya öldürülen bir gencin vakasını araştırıyor. 15 yaşındaki Deng Senshan, ailesi tarafından güney Guangxi vilayetindeki bir kampa gönderildikten bir gün sonra hayatını kaybetti. Kusarken bulunan genç acilen kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Diğer öğrenciler, gencin öğretmeni tarafından dayak yedikten sonra bu hale geldiğini söylediler. Bu olay üzerine, tıbbi uzmanlar aşırı internet kullanan hastaları tedavi etmek için özel merkezlerin tesis edilmesini gerektiğini düşünüyor. Bu davranış biçimi ile ilgili endişeler Çin’de oldukça yaygın ve tedavi isteyen hasta sayısı da oldukça fazla. Hatta Çin’de şu anda internet bağımlılığı için kurulan kampların reklamları televizyonlarda yayınlanıyor.

 

Ülkenin ilk internet bağımlılığı tedavi merkezinin yöneticisi olan Tao Ran konu ile ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti: Bu ve benzeri ölümler olma ihtimali yüksek çünkü çoğu kamp askeri bir disiplinle yönetiliyor ve bilimsel yöntemler uygulayan az sayıda kamp var.” İnternet bağımlılığı Çin’de çok büyük bir mesele. 200 milyondan fazla internet kullanıcısı 15 ile 35 yaşları arasında ve bir çoğunun iradesi zayıf, kendini kontrol etme yetisinden yoksunlar. Ayrıca özellikle lisede okuyan çocukların ailelerinden, başarılı olmaları yönünde aşırı bir baskı var.

Bir haftada iki gencin ölümüyle ilişkilendirilen içki içip tehlikeli pozisyonlarda çekim yapma ve internetten yayınlama çılgınlığı tüm uyarılara rağmen devam ediyor…

“Neknomination” adıyla bilinen yeni bir internet çılgınlığı, gençler arasında hızla yayılıyor. Genç insanlar aşırı miktarda alkol aldıktan sonra hayatlarını riske atacak pozisyonlarda görüntülerini çekip bunları internette yayınlıyorlar. Video’yu çeken kişi video’nun sonunda bir başka arkadaşının ismini “aday” gösteriyor ve sıradaki videoyu çekecek kişi o oluyor. İrlanda’nın County Carlow bölgesinde 19 yaşında bir genç Jonny Bryne’ın cesedi, gösterisini yapmak için girdiği bir nehirde süzülürken bulundu. Gencin ölü bedeni bulunmadan bir kaç saat önce, 22 yaşındaki bir başka genç Rose Cummins, Dublin’deki bir evde şuursuz bir şekilde bulundu ve hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti.

 

İrlanda gazetelerine göre, genç kız ölmeden önce delicesine içki içmiş. Neknomination denilen bu aktiviteyi gerçekleştirebilmek için zil zurna sarhoş olmak şart. Bu çılgınlığa adanmış bir Facebook sayfası olan NI NeKnomination, bu olaylar üzerine yayını durdurdu ve artık alkol konusunda bilinçlendirme yapan bir sayfaya dönüştü. Ancak hala bu deliliği destekleyen onlarca web sitesi ve Facebook sayfası bulunuyor.

Facebook Bağımlılığıyla Suçlandıktan Sonra İntihar Eden Kadın

Facebook’u takıntı haline getiren 24 yaşındaki Hintli kadın, ailesinin tepkisi üzerine kendini tavan vantilatörüne astı. Sushma Goswan, Facebook’u ölmeden bir kaç ay önce keşfetmişti ve Facebook kısa sürede genç kadın için bir bağımlılığa dönüştü. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan kızın erkek kardeşi de ablasını örnek alarak aynı şeyi yapmaya başladı. İki kardeşin de, Facebook’ta binden fazla arkadaşı vardı. Ailesi ile tartıştıktan sonra kendini odaya kilitleyen genç kız, ertesi sabah tavan vantilatörüne asılı halde bulundu.

Rayların Arasına Düşen Telefonunu Alırken Trenin Altında Kalıp Hayatını Kaybeden Genç Kız

2014 Mart’ında, cep telefonunu tren rayına düşüren 14 yaşındaki bir kız çocuğu telefonunu almak isterken tren altında kalarak acı bir şekilde hayatını kaybetti.

Talihsiz olay, Martinez, Kaliforniya’da meydana geldi. Jenna Betti’nin annesi Dena Derenale Betti, kızının daha önce pek çok kere erkek arkadaşıyla tren raylarında oturduğunu ve trenle burun buruna gelene kadar da kalkmadığını söyledi. Bu sefer en kıymetli eşyası, cep telefonu tren raylarının arasına düşmüştü ve genç kız ne yazık ki yük treninin mesafesini iyi hesaplayamadı.