Hükümetler ile dijital sektörün önde gelen teknoloji devleri arasında şifreli sistemler konusunda tartışmalar günümüze damga vurmaya devam ediyor. Apple ile FBI arasında uzun zamandır devam eden, FBI ve beraberinde hükümet lehine sonuçlana San Bernardino davası ve benzeri birçok mevzu, ilgili hükümet yetkilileriyle teknoloji devlerinin karşı karşıya gelmesine sebebiyet vermişti.

Bilmeyenler için San Bernardino davası detayları;

2 Aralık 2015 tarihinde San Bernardino şehrinde sosyal yardım merkezinde çalışan karı – koca Syed Rizwan Farook ve Tashfeen Malik, çalıştıkları kurumda silahlı saldırı düzenledi ve 14 kişiyi öldürdü, 22 kişiyi yaraladı. İki saldırgan daha sonra polisle girdikleri çatışmada öldürüldü. Syed Rizwan Farook’un Facebook üzerinden açtığı gerçek olmayan bir hesaptan IŞİD’e bağlılığını açıkladığı tespit edildi.
FBI, Farook’un iPhone’unun önemli bilgiler içerdiğini söyledi, bunun üzerine de California’da bir mahkeme, telefonun güvenlik yazılımının devre dışı bırakılması için Apple’ın yardımını talep etti.

Polis şifreler kalksın istiyor!

Ubergizmo’da yer alan habere göre ise hükümetin kolluk kuvveti olarak görev yapan polisler, Google ve Apple’ın müşterilerin özel bilgilerini korumak için meydana getirdikleri şifreleme sistemini tamamen kaldırmasını istiyorlar.

New York Polis Departmanı İstihbarat Şefi Thomas Galati, şirketler tarafından meydana getirilen bazı uygulamalarda yer alan sistemlerdeki erişim engellinin kaldırılması gerektiğini ifade etti.
ABD içerisindeki uygulamalar haricinde, diğer ülkedeki uygulama sistemlerinin de, ABD’ye zarara verecek durumda olması halinde aynı işleme tabi tutulmalarını yönündeki talebini iletti.
Indiana İstihbarat Ve Soruşturma Teknolojileri Görev Komutanı Charles Cohen ise, Google ve Apple’ın şu anki süreçte şifreli uygulama çözümleri konusunda tutucu olduklarını söyledi.

Şifreli uygulamalara, iOS işletim sistemine sahip cihazların App Store’dan, Android işletim sistemine sahip cihazların Google Play Store’dan söz konusu uygulamaların ABD merkezli kullanıcılara erişime kapanması gerektiğini söyledi.

Fakat Apple CEO’su Tim Cook bu talebin, yetkililere istedikleri her cihazdaki bilgiye erişme gücü verme riski taşıdığını belirtiyor. Bu nedenle Apple mahkemeden kararı iptal etmesini istedi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerbeg ile Twitter CEO’su Jack Dorsey de kullanıcılarının şifreli kişisel bilgilerine ulaşmaması için FBI’a direnen Apple’ı desteklediklerini açıkladılar.

 

Apple Pay, Android Pay gibi mobil ödeme sistemleri, çeşitli mobil cihaz uygulamaları, mobil cihazların gerekli durumlarda kendini kapatması gibi servisler, polisin teknoloji sektörünün devlerine yöneltilen istekler kapsamında bulunuyor.

Ayrıca Whatsapp, Viber gibi kişisel ve grup sohbetlerine imkan tanıyan uygulamalarda uçtan uca şifreleme sistemi ile şirketler tarafından güvence altına alınmış durumda.

Hükümetlerin sosyal medya aracılığıyla kişisel bilgilere ulaşabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?