Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da…

Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir bakar ki konu ile alakası olmayan bir durum ortaya çıkar. Hele en sevdiğiniz sanatçının resmi buzlanıp ünlü sanatçı hayatını kaybetti dediği anda üzülüp hemen tıklarsınız meğerse onunla hiç alakası yoktur haberin. Bu durum oldukça fazla şikayete sebep oluyordu. Şikayetler Facebook tarafından sonunda ciddiye alındı ve artık bir tedbir söz konusu olacak.

Nasıl mı? İşte…

4 Ağustos’a kadar sabreden Facebook yönetimi tarafından kullanıcılara bir duyuru yapılmıştı hatırlarsanız. Siteler tıklanmaya bağımlı olarak para kazanıyorlar ve bu tık sayısını arttırmak üzere Facebook üzerinden fake fotoğraflar yayınlayarak kendilerine kullanıcı çekmeye çalışıyorlardı. Facebook artık bu konuda gerekeni yapacak.

Gelen yeni algoritma sayesinde çok haber gönderen siteler inceleme altına alınacak. Gerçi Nisan ayından beri bu durumda bir azalma olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Çünkü geri planda kullanıcıları rahatsız eden siteler için küçük bir ayıklama mekanizması söz konusuydu. Ama şimdi Facebook gönderici konumundaki sitelerin son dakika olarak yayınladığı haberler, atılan başlık ile haberin uyumu arasındaki farklara göre bir sıralama yapmaya karar verdi.

Bu sıralamadan sonra Facebook tıpkı hotmailın tıpkı spam e-maillara uyguladığı yöntem gibi bir yöntemi uygulayacak. Paylaşımların domain ve sayfa bilgileri bir deopalama alanında kaydedilecek. Eğer Facebook, bu sitelerin fake haber paylaştığına kanaat getirirse bunları haber kaynaklarında daha az göstermeye başlayacak. Dağıtım azaldığından bu işi yapan insanların yeni yöntemlerinin artık ne olacağı da merak konusu.