SosyaMobilite Evreni’nin Ekim 2011’de kurulmasından itibaren sizlerle hızla büyüyen bir evrene sahip olduk. Şuana kadar ki gerek SosyaMobilite Evreni blogunda ki yazılarımızla gerek Facebook Fan sayfamızda ki paylaşımlarımızla gerek diğer platformlarda ki durum güncellemelerimizle her zaman takibimizde oldunuz. Kategorilerimiz içerisinde e-Röportaj kategorisi açıp gerçekten saygın kişilerle sosyal medya üzerine röportajlar gerçekleştirip sizlerle paylaşma şansını elde ettik 🙂 . Bu kadar güzel başarılara imza atarken idolümüz Bay SosyaMobilite bir türlü yakamızdan düşmedi… SosyaMobilite Evreni’nin patronu benim, benimle niye e-Röportaj yapılmıyor diye diye baskılarını sürdürürken biz de vaktimizi iş yoğunluğumuzdan bir türlü ayarlayamadık uzunca bir süre… Amma ve-lakin yeni yıla girerken Bay SosyaMobilite’nin hakkımızda performans değerlendirmesi yapacağını öğrendiğimiz anda maaşlarımıza gelecek zamları düşünerek kollarımızı sıvayıp Bay SosyaMobilite’nin gönlünü alma kararı aldık 🙂 . Şaka bir yana artık sizinle Bay SosyaMobilite’yi tanıştırmanın zamanının çoktan geldiğini anlamış bulunmaktayız. Lafı uzatmadan sizleri Bay SosyaMobilite ile olan e-Röportajımızı okumaya davet ediyoruz…

Bay SosyaMobilite, öncelikle neden Bayan SosyaMobilite değil de Bay SosyaMobilite unvanını aldığınızı bizimle paylaşabilir misiniz? 

İnternet camiasında bir söz vardır bilir misiniz?! “Allah affeder Google amcamız affetmez!” İnternet dünyası kendi kılıcıyla oldukça keskin ve katı bir mizaha sahip… En ufak yanlışınızda o güne kadar elde etmiş olduğunuz bütün itibarınız yerle bir olabilir. Diyorum ya katı bir mizaçla, her an gelebilecek sert bir yumrukla başa çıkabilmek için ve gelebilecek darbelerle hemen yere yığılmamak adına sert ve kaslı bir yapıyı tercih ettim. Oysa ben de istemez miydim  kadınların sahip olduğu güzelliğe, inceliğe ve kıvrak zekaya sahip olabilmeyi… Nakavt olmak bana göre değil desem de bunu SosyaMobilite Evreni takipçilerinin desteğiyle ilerde bunu göreceğiz. 😉 Tabii bu işin espirisi. Unvanıma takılmadan devam etsek röportajımıza olmaz mı? Siz nasıl hitap etmek isterseniz bana öyle hitap edin, benim için hiç fark etmez.

İçten cevabınız için çok teşekkür ederiz. Bay SosyaMobilite olarak başladık madem öyle de devam edelim. Bizim için hiç sorun değil Sayın Bay SosyaMobilite 🙂 . Yıl sonu performans değerlendirmeleri yaparken yakalamıştık sizi bir ara… SosyaMobilite Evreni takipçileriyle de paylaşabilir misiniz çalışanlarınız hakkındaki düşüncelerinizi?

Ben teşekkür ederim. SosyaMobilite Evreni ilk kurulduğunda Sayın Çiğdem Tanker vardı. Ancak Çiğdem Hanım hem yüksek lisans öğrencisi olduğundan hem de iş hayatında kendini gösterirken SosyaMobilite Evreni ile istediğim gibi ilgilenemiyordu çok yoğun olduğundan. Ardından Sayın Mehmet Ali Ertan’ı keşfettim. Mehmet Bey’in kendine özgü sosyal medya ile alakalı bir blog sayfası bulunmaktaydı ve o sırada SosyaMobilite Evreni ‘nin ilk sıkı takipçilerinden olmuştu. Baktım O’da Mühendis Çiğdem kızımız gibi… Dedim çok iyi bir ikili olur bunlar! Direk el attım mevzuya ve ikisini yan yana getirerek mükemmel bir takım olduklarına şahit oldum. Mehmet Bey’in SosyaMobilite Evreni’ne katılmasıyla tam olarak istediğim başarıyı yakalama şansına eriştim. Tam tamına 2 ay içerisinde 2011 Turkcell Blog Ödülleri yarışmasının ilk aşaması olan halk oylamasında Reklam ve Pazarlama kategorisinde ilk 10’a girerek finale kalma başarısını elde eden bir ekiple övünmeyeyim de ben ne yapayım siz söyleyin Sayın takipçilerimiz…! SosyaMobilite Evreni’nin vazgeçilmez ikilisi olan Çiğdem Hanım ve Mehmet Bey, başarılı bir iş hayatı içerisindeyken ayrıca özenle SosyaMobilite Evreni ile ilgilenmekteler… Bu benim için gerçekten çok gurur verici bir durum. Performans değerlendirmesi yaparken tabii ki de bu görüşlerimi ön planda tutacağım ancak ikilimize benle bu kadar geç e-Röportaj yaptıkları için çok kırgınım açıkçası. Haftada bir, iki haftada bir ya da bilemedim ayda bir bana da söz hakkı verilmesi gerektiğini buradan da paylaşmak istiyorum ona göre 🙂 Haksız mıyım ama sevgili SosyaMobilite takipçileri siz söyleyin bari?! 🙂

Bu güzel yorumlarınız için gerçekten çok çok teşekkür ederiz Bay SosyaMobilite. Buradan biz de diyoruz ki yapacağımız planlara göre mutlaka bir süreç belirleyip sizinle düzenli olarak e-Röportaj yapacağız! Gelelim 2. sorumuza… 2011 yılının sosyal medya ve mobil pazarlama açısından değerlendirmesini yapabilir misiniz?

Oh, sözümü de aldım tamamdır 🙂 .

2011 yılı içerisinde en çok gözüme çarpan Türkiye’de ki Twitter kullanıcılarının artışı oldu. Hemen hemen bütün ünlüler Twitter hesapları açıp kendi kimliklerini doğrulatıp takipçileriyle karşılıklı iletişim içerisine girdiler. Tabii bazı ünlüler bu karşılıklı iletişimi çokça abarttılar. İsim vermek kesinlikle istemiyorum ama “Panpiş” kelimesi nedir biri bana açıklayabilir mi? Ya da Kasım ayında gündeme bomba gibi düşen o saksılı fotoğraf! Ünlüler gerçekten ne yapacaklarını şaşırdılar! Kendi isimleri trend topic olsun diye yapmadıkları maskaralıklar kalmadı resmen… Bunlar üzücü olan tarafları ne yazık ki! Online İtibar Yönetimi konusunda makale yazmamış mıydık biz? Yazdık tabii ki… Özellikle ünlülerin sayfamızı gerçekten takip etmesini istiyorum çünkü yazık oluyor bugüne kadar elde ettikleri güzel itibarlarının tek bir tweet ile yerle bir olması. Bir de gerçekten hayranları olan insanlarda çok şaşırıyor böyle garip paylaşımları gördükçe… Bu konuda gerçekten çok dertliyim. Halbuki sosyal medya gerçekten doğru bir şekilde kullanılırsa elde edilebilecek bir sürü fırsat ve yakalanabilecek bir sürü başarı varken bu maskaralıklar, ben buradayım demeler niye?!

Mobil pazarlama konusuna değinecek olursam; artık küçük işletmeler bile mobil pazarlamanın meyvelerini toplamaya başladı. Mobil pazarlama ile hedeflenen müşteri kitlesiyle bire bir karşılıklı özel iletişim kolayca sağlanabiliyor. 2012 yılında hala mobil pazarlamanın gücünden yararlanmayan işletmelerde kesinlikle gerileme devrine girecek diyorum!

Hızla artan blog sayfaları hakkında ki düşüncelerinizi ve bu konuda ki tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Türkiye’de en çok popüler olan şuanda Blogger ve WordPress platformları bulunmakta… Yavaş yavaş da Tumblr popüler olmaya başladı. Bu tarzda ki platformlar hiçbir programlama dili bilmenize gerek kalmadan kolayca bir blog sayfası açmanıza imkan sağlıyor.

Kişilerin kendi düşüncelerini kendi kalemlerinden tek bir tuşa basarak yani “Yayımla” tuşuna basarak bütün dünyayla paylaşabilmesi gerçekten çok büyük bir nimet. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her blog sayfasında yazılan bilgiye körü körüne doğru gözüyle bakılmaması gerektiğidir. Akabininde gerekli araştırmalar mutlaka yapılmalı! Bu dezavantajının haricinde kesinlikle fayda sağlayan bir araçtır blog sayfaları. Örneğin bir blog sayfası CV olarak kullanılabilir ve bu sayede kişiler kendi ilgi alanlarını, kendi başarılarını kolayca istediği kitleyle paylaşabilir. Sonuçta bilgi paylaşımının gerçekten önemli olduğu bir devirdeyiz. Coca-Cola’nın formülüne sahip değilseniz paylaştığınız her bilginin size daha çok bilgi olarak geri döneceğinin bilincinde olunması gerektiğine inanıyorum. Bilgiyle beraber yaratıcılık da birleştirildi mi tadından yenmez bir sonuç mutlaka ortaya çıkacaktır!

Son olarak sizce sosyal medyayı 2012 yılında neler bekliyor nedenleriyle birlikte açıklayabilir misiniz?

Artık gizlilik diye bir kelimenin önemini gün geçtikçe yitirdiğinin herkes farkında. Devir açık olma devri. Hayat paylaşınca güzel diye boşuna demiyorlar 🙂 . Zaten insan kendi doğası gereği meraklı bir yapıya sahip. Merak ettiğimiz için ne yapıp edip istediğimiz bilgilere erişebiliyoruz. Önceden belki istenilen bilgilere erişmek zor bir süreçti ama şimdi gerçekten çok kolay. Bu kadar kolay bir sürece girilmişken insanlar zor olanın peşinden kesinlikle koşmuyor. Nasıl olsa kolayı ve güzeli, daha iyisi varken ne koşayım diye bir düşünce beliriveriyor insanların kafasında! Bu yüzden kişiler açısından erişilebilir olmanın 2012 yılının en büyük teması olacağına inanıyorum. Kişiler istemedikleri anda erişilebilir olmayabilirler de… Bu bir seçenek ve bu seçeneğin sunduğu avantajlardan yararlanmak varken niye karşımıza her an çıkabilecek fırsatları tepelim değil mi?!  Artık başbakanlar bile Twitter, Google+ vs. hesapları açıp oradan kampanyalarını yürütüyor. Tabii burada yine en çok dikkat edilmesi gereken konu online itibarın nasıl korunacağı! Tek bir yanlış hamle ile Google amca gerçekten affetmez! 🙂 Buna örnek vermek gerekirse geçenlerde Ashton Kutcher’ın sosyal medya vakasının Ashton Kutcher’ı nasıl zor duruma soktuğudur. Çocuk, Penn State Üniversitesi’nin Amerikan futbol takımı hocası olan Joe Paterno’nun takımındaki oyuncularından birine cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle kovulduğunu bilmeden Twitter’da futbol takımı hocasının kovulmasını eleştiren bir tweet atar ve olanlar olur.

Ashton Kutcher durumu farkedip tweetini silse bile çoktan yazmış olduğu tweetin ekran görüntüsü sosyal ağ platformlarında paylaşılmıştır. Bunun üzerine aldığı tepkilerle çok iyi başa çıktı. Gerçekten hayranlıkla izlemiştim. Erişilebilir olalım derken böyle hatalara düşmemek gerekli tabii ki. 🙂

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederiz Bay SosyaMobilite! Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mıdır?

Esas ben teşekkür ederim ama lütfen arayı açmayalım olur mu? Daha konuşacağımız çok şey var 🙂

Tüm SosyaMobilite Evreni takipçilerine güzel bir yıl dilerken bol SosyaMobilite’li bir yıl geçirmelerini mutlaka tavsiye ediyorum!

Esenle kalın…