Öldükten sonra dijital dünyada arkamızda bırakacağımız hesaplarımıza ne olacak hiç düşündünüz mü? Peki, dijital dünyada toplam kaç tane hesabınız var, biliyor musunuz? Dünya çapında yapılan araştırmalara göre tipik bir internet kullanıcının dijital mecrada ortalama 25 hesabı bulunmakta; e-mail hesapları, sosyal medya profilleri, online oyun hesapları, banka hesapları vs.

Dijital dünyada hepimizin öyle ya da böyle bir kariyeri mevcut ve burada sürekli olarak içerik üretip paylaşıyoruz ve yeni bağlantılar kurarak aslında yeni değerler üretiyoruz. Bazılarımız ürettiğimiz yeni değerleri ekonomik potansiyele dönüştürürken bazılarımız da manevi değer niteliğinde şekillendiriyor. Dijital dünyada oluşturduğumuz bu değerlerimizin ne yazık ki hukuki boyutunda hala önemli eksiklikler bulunmakta ve yeniden şekillendirilmesi de çağımızın en önemli ihtiyaçları arasında yer almakta.

Peki öldükten sonra sanal kimliğimize ne olacak?

Dijital ölüm konusunu inceleyen internet sitesi Digital Beyond’un sahibi olan Evan Carroll, “Hayatımız boyunca kaydettiğimiz dijital veriler fiziksel verilerden çok daha fazla, özellikle Sosyal Medya Ajansı hesaplarında… Ama bu verilere ölüm sonrasında ne olacağı sorusunu hala ciddiye almıyoruz.” diyor.

2009 yılında South by Southwest festivalinde, Evan Carroll’un arkadaşı John Romano ile birlikte ilk kez bu sorunu gündeme getirmesi üzerine, bazı ünlü şirketler ölen müşterilerinin hesapları ile ilgili düzenlemelere gitti. Yasal olarak da ilk kez 2011 yılında, ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan 15 yaşındaki Eric Rash’ın intihar etmesi ve ailesinin de intiharın sebebini çözmek amaçlı Eric’in Facebook profiline erişim istemesiyle gündeme geldi. Facebook, aileye Eric’in hesabına erişim izni vermeyince soluk mahkemede alındı. Bu olayla birlikte mahkeme, “dijital hesaplar” ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme olmadığının farkına vardı. Bu ailenin trajik mücadelesi, internetin ölüm durumlarını ele almada hazırlıksız olduğunu gösteren örnekler arasına katıldı. Olay üzerinden geçen 2 yıl boyunca, ABD’de reşit olmayan kişilere ait dijital verilerle ilgili hazırlanan yasa taslağına ek olarak birkaç ülkede de ölüm durumunda ailelerin hesaplara erişim haklarını belirleyen yasal düzenlemeler yapıldı. Dijital dünyanın devlerinden Google da kullanıcılarını kendi ölümlerinden sonraki dönem için hesaplarıyla ilgili plan yapmalarına olanaklar sağladı ve ek olarak da ölen kullanıcılarının e-mail hesaplarının içeriğini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra e-mail giriş bilgilerinin aileye tedarik edilebileceğini açıkladı.

 

Şimdi ise ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlayan Facebook Hesap Varisi Seçme özelliği Türkiye’de de aktif olmuş durumda. Kullanıcı öncelikle Ayarlar > Güvenlik sayfası üzerinden Hesap Varisi’ni seçecek. Kullanıcı vefat ettiği zaman arkadaşları veya ailesi o kişinin vefat ettiğine dair Facebook’a Anıtlaştırma Talebi gönderecek. Arkadaşınızın bunu yapılabilmesi için Anıtlaştırma Talebi sayfası aracılığı ile Facebook’a sizin öldüğünüze dair bilgi vermesi gerekiyor. Sonrasında da Facebook bu hesabı bir anı sayfasına dönüştürecek.

 

Hesap Varisinizi seçmek için: Facebook’un Ayarlar > Güvenlik sayfası altındaki Hesap Varisi kısmına gelip istediğiniz kişinin adını yazmanız gerekiyor. Hesap Varisi seçtiğiniz kişiye Anıtlaştırma Talebi gönderilmeden herhangi bir bildirim gönderilmeyecek. Bir diğer seçenek olarak ise; herhangi bir Hesap Varisi seçmeyip, siz vefat ettiğinizde hesabınızın kalıcı olarak silinmesini seçebilirsiniz.

 

Facebook Hesap Varisi ne yapabilir?

• Facebook profiliniz için başa tutturulan bir gönderi yazmak (Örneğin ölen kişi adına adına son bir mesaj paylaşabilir ya da cenaze merasimi hakkında detaylı bilgi verebilir…)
• Yeni arkadaşlık isteklerine yanıt verip, arkadaş davetlerini kabul edebilir
• Profil resminizi ve kapak fotoğrafınızı güncelleyebilir

Facebook Hesap Varisi ne yapamaz?

• Facebook Hesabınıza giriş yapamaz
• Geçmiş gönderileri, fotoğrafları ve zaman tünelinde paylaşılan eski paylaşımları kaldıramaz ve değiştiremez
• Önceden gönderilmiş olan mesajları okuyamaz
• Herhangi bir arkadaşı, arkadaşlık listesinden çıkartamaz