Dijital Dönüşüm Direktörü Turkey platformu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Son dönemlerde Dijital Teknoloji temalı birçok toplantı gerçekleşirken geçtiğimiz hafta, Radisson Blu, Istanbul Asia otelde biraraya gelen CDO Turkey üyeleri, Türkiye’nin dijitalleşme ivmesini masaya yatırdı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Dijital Dönüsüm Direktörü (Chief Digital Officer- CDO) Turkey platformundan yapılan açıklamaya göre, şirketlerin dijitalleşmesine hız katmak için genel müdüre bağlı CDO pozisyonun olması gerektiği, şirketler ve sektörel bazda görev tanımının değişebileceği belirtildi.

cdo-chief-digital-officer

Açıklamada, TÜBİYAD Finans ve Bilişim Yöneticileri Derneği Başkanı ve EuroCIO Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Malaz, CDO pozisyonunun şirketlerin dijitalleşme yolculuğunda çok önemli hale geldiğini belirterek, “Dünyada birçok önemli kurum CDO atamalarını gerçekleştirdi. Ülkemizde şirketler, CDO atamalarını yapmalarıyla dijitalleşmeye hız vermiş olacak. CDO Turkey platformunun CDO farkındalığı oluşturmasına gönülden inanıyoruz ve ülke geleceğimiz için oluşuma içtenlikle destek veriyoruz. Bizce her şirket yöneticisinin destek vermesi gereken bir oluşum” görüşü kaydedildi.

Toplantı moderatörü ve Mobil Anons Genel Müdürü Bülent Kutlu ise CDO Turkey oluşumunun Aralık 2014 tarihinde başladığını ve 6 ay içerisinde şirket sahipleri ve yöneticilerinden büyük destek alındığı belirtilirken, Gartner öngörülerine göre 2015 sonunda şirketlerin en az yüzde 25’inin CDO atamalarını gerçekleştireceğini ve Türkiye’de de 80’e yakın kurumsal şirketin bu yıl sonuna kadar CDO atamalarını tamamlayacağı öngörüsünde bulundu.

Şimdiden hayırlara vesile olsun diyelim mi?