aykut oğut evrenden torpilim var kitabı

“Siz hiç 150 kilo oldunuz mu? Sizin hiç yabancı bir ülkede bavulunuzu kaybettiğiniz, sabahları mısır gevreğine bira döküp hayatta kalırken günlerce tek kelime bile konuşmadığınız, dayak yedikten sonra girdiğiniz komadan bir gözünüzü kaybetmiş olarak çıkıp tekrar parklara döndüğünüz, annenizi kaybettikten sonra hapiste yatarken babanızı kaybettiğiniz oldu mu?”

“Evrenden Torpilim Var” kitabından; “Tanrı evreni yarattı, iyi güzel. Bizi de içine yerleştirdi, o da güzel. Peki bu evrenin içinde kendi başımıza yaşamımızı nasıl sürdüreceğiz? İsteklerimiz nasıl gerçekleşecek? Tanrı ile nasıl konuşacağız? Gelişimimizi nasıl sağlayacağız? Evren’in mükemmel bir sistem olduğunu düşünürsek; bu sistem nasıl çalışır? “

Siz hiç GOD Sistemini  duydunuz mu? Duymadıysanız büyük bir keyifle hemen açıklayalım…

GÜLÜMSE ⇒ ODAKLAN ⇒ DEĞİŞTİR

“Size gereken üç basit cümledir (gülümse – odaklan – değiştir) hayat aslında bu kadar BASİTtir. Dikkat edin KOLAY demedim, basit dedim.” diyor Ayra Şehri!

Peki Esra Banguoğlu ve Aykut Oğut hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Değilseniz tıklayın lütfen;  TIK!

Ayra Şehri , ilk olarak 2009 Şubat ayında web sitesi olarak sadece chat özelliğiyle aktive edildi. 2009 yılının sonunda 3000 üyeye ulaşınca Ayra Şehri platformu üyelerine daha iyi hizmet verebilmek için 2010 Nisan ayında yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıktı.

Ayrasehri.com Ne Sunuyor?

Şehir sadece pozitif düşünen insanları birleştirmekle kalmıyor workshoplar, seanslar dışında birlikte olmak isteyen, sorularına cevap arayan insanlara, her nerede olurlarsa olsunlar ulaşabilmek için harika bir sınıf olarak da adlandırılabilir. Esra Banguoğlu ve Aykut Oğut’un ücretsiz bültenlerinden, her hafta güncellenen video bültenlerden, bütçe hazırlama, vizyon panosu gibi online egzersizler ile her gün kişiler kendi kişisel gelişim yolculuklarını yapabilirler. Ayrıca kişisel gelişim sadece bir teknikten ibaret olmadığı için, çok kısa bir süre önce de Esra Banguoğlu,  yoga meditasyon videoları ile şehrin Kundalini Yoga eğitimlerini de başlatmış oldu. Böylece Ayra Şehri bir nevi sosyal platform halini aldı.

Sayın Esra Banguoğlu‘nu ve Aykut Oğut‘u Facebook hesaplarından takip edebileceğiniz gibi Ayra Şehri Twitter hesabından da takipçisi olabilirsiniz.

Esasında Esra Banguoğlu ve Aykut Oğut hakkında yazmak istediğimiz çok şey varken bir o kadar da buraya sığdıramayacağımızı bilmek üzücü bir durum. “Evrenden Torpilliyiz” derken bu güzel ikiliyle röportaj yapma talebimizi Evren’e gönderdik ardından da Esra Banguoğlu’na ve Aykut Oğut’a. Böylece evren bize 1 taşla 2 kuş şeklinde geri dönüş yaptı 🙂

Teşekkürler Evren, Teşekkürler Esra, Teşekkürler Aykut diyerek sosyal medya ve internet temalı keyifli röportajımıza buyurun;

SosyaMobilite Evreni olarak Esra & Aykut ikilisi hakkında birçok bilgiye sahibiz. Ancak siz dışarıdan kendinize baktığınızda birbirinizi nasıl tanımlıyorsunuz bilmiyoruz.  Esra & Aykut ikilisini siz nasıl tanımlarsınız?

İki çocuk gibiyiz. Evin içinde ciddi ciddi oyun oynarken bulabilirsiniz bizi. Hatta bazen iş ile ilgili ciddi bir şey konuşmamız gerekse bile, dayanamıyorum ve hemen sulandırıyorum ortalığı. Esra benim için sarayın soytarısı diyor. 😉 Esra kraliçe ben de sarayın soytarısı. Sanırım en güzel tanımlayabileceğim şekil bu olur.

Ayra Şehri adında takipçilerinizi birleştirdiğiniz bir sosyal platforma sahipsiniz. Sosyal platformdan öte yeni bir dünya yarattınız da diyebiliriz. Ayra Şehri’nin kuruluş dönemi ile birlikte ismine karar verilme dönemini Ayra Şehri’nde video ile de takipçilerinize anlattınız  Ancak bizimle SosyaMobilite Evreni takipçileriyle de özet olarak paylaşabilir misiniz? 

Elbette. İkimizde başından beri, aynı tarz düşünen, pozitif olmak isteyen insanları bir araya getirmeyi istiyorduk. Esra ile birlikte yaptığımız her şey bizim çocuğumuz gibi, o yüzden hep ikimizden bir parça olsun istiyoruz. İsim düşünürken de, Aykut ve Esra en güzel nasıl birleşir dedik ve AYRA ortaya çıktı. Site, ilk olarak internet üzerinde bulduğum bir paket program ile başladı. O zamanlar sadece profil oluşturup, diğer üyelerle chat yapılabiliyordu. PHP bilmediğim için, programda değişmesi gereken kısımları deneme yanılma yöntemi ile bulmaya çalışırdım o zamanlar. Sonra hem üye sayımız artmaya başlayınca, hemde tam olarak ne yaptığımı bilmeden koca bir sitenin program kodlarını mıncıklamaya başlayınca, daha profesyonelce büyümenin en güzeli olacağına karar verdik. Yaklaşık 10 ay süren, binlerce satır koddan sonra, 2010 şubat ayında yeni sitemizi açtık. Şu an her gün site için çalışan bir ekibimiz var ve sürekli sitenin içeriğini geliştirmeye yönelik çalışıyoruz. Esra ile bende bu site aracılığı ile, bize o yada bu sebepten, bire bir ulaşamayan insanların sorularına cevap vererek, günlük online egzersizler ile onların çalışmalarına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Ayra Şehri’nin nüfusu oldukça kalabalık. Ayra Şehri’ne üye olan kullanıcıları kontrol etme sisteminiz nasıl? Örneğin herhangi bir üyeniz kötü amaçla herhangi bir yazı yayınlama girişiminde bulundu mu hiç?

Her şeyden önce TC kimlik numaranız ile ve kredi kartı, havale veya paypal ile ödeme yapıldığı için, zaten gelen insanların belli bilgileri elimizde oluyor. Ama onun dışında başka bir ekstra kontrol mekanizmamız yok. Bu güne kadar kötü amaçlı en ufak bir yazı bile yazılmadı. Zaten sitemize gelen insanların hemen hemen hepsi, kendini geliştirmek, kişisel gelişim olayını daha iyi anlayabilmek için burada. Biz sitemizi bir okul gibi görüyoruz. Başta siteye koyduğumuz bir özellik vardı, o da bir üye eğer garip şeyler yazarsa, anında imha düğmesi, yani ben adminden anında o üyeyi, bütün yazdıkları ile, bütün mesajlaşmaları vs ile anında silebiliyorum. Kullanmaya hiç gerek kalmadığı gibi açıkçası adminde hala duruyormu o özellik bilmiyorum bile.

SosyaMobilite Evreni olarak Ayra Şehri’nde en çok dikkatimizi çekenler arasında haftalık paylaştığınız bültenler, videolar ve Ayra Şehri üyeleri ile kurmuş olduğunuz özel bağdan ziyade üyelerinin de kendi aralarında kurduğu bağlar. Bizce Türkiye’de kurulan ve başarı basamaklarını zirvedeyken bile hala zorlamaya devam eden en önemli başarı örneği. Ayra Şehri’nin bu başarılarının sırrını neye ya da nelere bağlıyorsunuz?

Önce vermek. Size kısaca ne demek istediğimi açıklayayım. Evet Ayra şehri, paralı ve ticari bir sitedir. AMA ÖNCE üyelerimize ne verebileceğimiz sorusu ile yola çıkıyoruz. Diyelim aklıma bir proje geldi, daha onun maliyetinden önce, acaba şehirdekiler bundan ne kadar ve nasıl faydalanabiliri sorguluyorum. Eğer ekibinde kafasına yatıyorsa fikir, maliyeti hiç önemli değil hemen uygulamaya geçeriz. Esra ile her siteyi konuşmak için bir araya geldiğimizde, odağımızı sürekli, ‘nasıl güzel bir site olduğunda, nasıl insanlara yardım edebildiğimizde” tutuyoruz. Sonuçta çekim yasası ve evren her zaman işliyor. Sanırım başarımızı harika çekim yasasına borçluyuz 😉

“Evrenden Torpilim Var” cümlesi popüler sosyal ağlar olan Facebook ve Twitter’da çokça kullanılmakta.  Bu cümle ile ilgili karşılaşmış olduğunuz en ilginç paylaşım sizce ne oldu?

Aslında en ilginci ‘torpilli patiler’ pet shop oldu ;)))

Birde geçtiğimiz sene bir banka, gençlere ‘torpilli kart’ adı altında bir kredi kartı kampanyası başlattı. Bu benimle direk ilgilimi inanın bilmiyorum??

Sosyal medya platformları sayesinde günümüzde ulaşılmak istenilen her kişiye anında ulaşabilir olduk. Sizce bunun yararlarından öte zararları nelerdir ve nelere dikkat edilmelidir?

Nasıl bir zararı olur hiç düşünmedim açıkcası. Sadece, ara sıra ulaşılan kişi için can sıkıcı olabiliyor. İnternet öyle bir yer ki, isteyen sizin hakkınızda istediğiniz, hatta sanki sizi tanıyormuş gibi bile yazabiliyor. Ama buna da yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Bir internet polisi olayına herhalde ilk karşı çıkan ben olurdum. Öyle ya da böyle birlikte ve özgürce düşüncelerimizi ifade ederken yaşamayı öğreneceğiz.

“Yeni kitabımızı siz yazın” başlığınızla kitabınızda takipçilerinize de yer veriyorsunuz. Eminiz ki bir sürü yeni fikir ile karşılaşıyorsunuzdur. İçlerinden seçim yapmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bizi en çok heyecanlandıranlar ile ilerliyoruz. Şöyle altın bir kuralımız var;

‘Eğer bir şey %100 EVET değilse, %100 HAYIRdır. Bir fikir ile karşılaşırız, veya yepyeni bir proje olabilir, hem Esra, hem ben %100 ayıla bayıla yapmayacaksak o işi, her ne kadar karlı görünse de, her ne kadar ticari olarak başarılı gibi dursa da, kesinlikle yapmayız. Bize göre, bir işi nasıl bir enerji ile yaptığınız, o işin tamamen nasıl gideceğinin göstergesidir. Örneğin, geçen seneden beri, internet üzerinden, video konferans şeklinde workshop yapmak istiyorum. Ama bir şekilde yaklaşık 8-9 ay, Esra bir türlü ısınamadı bu fikre. Biz de yapmadık. Şimdi ise, yaz döneminde böyle bir şeyi yapmanın heyecanını yaşamaya başladı. Ehh demekki artık yapmanın vakti geldi 🙂

Günümüzde internet ve sosyal ağ platformları bu kadar gelişmiş olmasaydı Esra ve Aykut Ayra Şehri’ni nasıl bir dizaynda oluştururdu merak ediyoruz…

Herhalde büyük bir tatil köyü şeklinde olurdu ;)))))))

SosyaMobilite Evreni, “Evrenden Torpilim Var” dan esinlenerek “Evren” adını aldı. Hatta bazı kuruluşlar örnek verirsek “Torpilli Patiler” gibi isimler de mevcut  Böyle örneklerle karşılaştığınız zaman ki duygularınızı ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

Çok teşekkürler herşeyden önce. Süper keyifleniyorum bunları duyunca. Sadece ‘aa bak benim kitabın adından esinlenmişler ne güzel’ gibi bir şey değil, anlattığımız presiplerin bir şekilde pratik hayata girdiğini görmek son derece keyifli.

Mesela ‘torpilli patiler pet shop’ Şimdi, böyle bir isim koyduğunuzda, isteseniz de istemesenizde, günde en az 3-4 defa kendinize, torpil, Evren, çekim yasası gibi kavramları hatırlatıyor olacaksınız. Belki bir size soracak ‘neden torpilli patiler’ siz başlayacaksınız anlatmaya. Bütün bunlar son derece yararlı tekrarlar diye düşünüyorum.

Son olarak da kendimizi daha da geliştirmek amacıyla SosyaMobilite Evreni hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz? 🙂

İçinizden geleni yapın, ‘Aa bak falanca bunu yapmış, bu kesin tutar hadi bizde yapalım’ yerine, ben bunu yapmak istiyor muyum? diye her adımda sorun. Bir web platformu nasıl olmalıdır diye 1000 kişiye sorsanız, 1000 ayrı cevap alırsınız. En güzeli BEN NASIL İSTİYORUM diye sormak bence.

Veeee Ayra Şehri’nin İzmirli takipçilerinin ( Stüdyo Bir ve Torpilli Patiler‘i takip etmeyi unutmayın 🙂 )  17 Temmuz 2011 tarihinde doğum günü olan Sayın Aykut Oğut’a hazırlamış oldukları eğlenceli süpriz videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz;