Gerilla Pazarlama`nın amacı bir markanın reklamını dikkat çekici kılmak ve bunu yaparken masrafların minimumda olmasını sağlamaktır ve bu da bir pazarlama taktiğidir. Adından da belli olduğu üzere gerilla savaşçısı gibi dikkatler genelde başka yöne çekmeye çalışılır. Dikkatleri başka yöne çekerken eğlendirir, şaşırtır, güldürür, çok orjinaldir vs gibi taktikler kullanılır.

Gerilla pazarlamada amaç en yüksek karı çıkartırken en düşük maliyette olmasını sağlamaktır.  Geleneksel pazarlamada pazarlama için para yatırma anlayışı ön plana çıkarken, gerilla pazarlamada ise para değil hayal gücünü ve yaratıcılığı ön plana çıkmak ana temadır.

-Geleneksel pazarlama “insanlara ne satabilirim” diye sorar. Gerilla ise “müşteriye ne verebilirim” diye sorar.

-Geleneksel pazarlama ay sonunda gelen faturaya bakar, gerilla pazarlama ise ilişkilere bakar; bu ay kaç kişiye ulaşabildik der.

-Gerilla pazarlama teknolojiyi sonuna kadar kullanır.

-Geleneksel pazarlama detaylara pek önem vermez ancak gerilla pazarlama bilinç altına ve detaylara çok önem verir. İnsanlarla ilk temastaki kıyafetin, konuşmanın, ses tonunun vs çok önemli etkilerinin olduğunu düşünür.

Jay Conrad Levinson, Gerilla Pazarlama`yı şöyle tanımlıyor: “Bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için…”

Guerilla” kelimesinin kullanımı ilk olarak 1960`lı yıllarda Amerika`da Pazarlama ve Reklam alanında görülmüştür.

McDonalds Guerilla Marketing Gerilla Pazarlama örneği

Mcdonalds için sizce yoruma gerek var mı 🙂 ? Ancak şunu yapmak için bir Mcdonalds olmaya gerek yok gördüğünüz gibi gayet masrafsız bir gerilla pazarlama. Direkt olarak insanların bilinç altına kazınabilecek bir yaratıcılık eseri.

Mini Cooper Gerilla Pazarlama örneği

Mini Cooper Havaalanı

Kanada`da bir kahve frimasının kahvedeki bardağındaki burun tasarımı yaratıcı bir düşünce ve insanların bu kahveyi nereden alabildiklerini merak ettirecek bir düşünce. Maliyet tabi ki çok düşük. Zaten yapmakta olduğu barkağa küçük bir burun çizmek :).

kahve firması gerilla pazarlama örneği

Bura da görülüğü gibi gayet yaratıcı bir düşünce ile rogar kapaklarında çıkan havayı, sıcak bir kahvenin tütmesi gibi göstermek çok eğlenceli ve yaratıcı olmuş.

Gerilla Pazarlama`yı daha güzel anlamak için dünyadan örnekler vermek daha etkili olur diye düşündük, videolar çok ilginizi çekicektir.Videolar gerçekten izlemeye değer.

  • Coca-Cola Mutluluk Makinası 🙂

  • Volkswagen: Hız kamerası piyangosu 🙂

Ajans:DDB, Stockholm

Ülke:  İsveç

  • Doritos`un müthiş reklamı 🙂

Ajans: AMV BBDO

Ülke : İngiltere

  • Coca-Cola`nın cüzdan mutluluğu 🙂

Ajans:McCann Erickson

Ülke:Peru

Bunun gibi akılda kalıcı daha birçok örnek var, Gerilla Pazarlama Örnekleri adı altında ilerleyen günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.