Google arama motorunda araştırma yaparken bulmak istenileni bulmakta zorluk mu yaşayanlardansınız?

Belirlediğiniz içerik formatını istediğiniz şekilde bulamamaktan mı yakınıyorsunuz?

Google da istenilen içeriği bulmada bazı ipuçlarını bilmek herkese kesinlikle hem zaman kazandıracak hem de en doğru bilgiye en doğru formatta ulaşılmasını sağlayacaktır.

Illinois Wesleyan Üniversitesi’nin araştırmasına göre öğrencilerin yaklaşık %25’inden azı zorluklar yaşamadan kısa bir zaman diliminde Google’da nitelikli arama yapabilme kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Peki Google’da nitelikli arama yapabilmek ne anlama gelmekte?

Gün geçtikçe daha da dijitalleşen çağımızda zamanı bütün yönleriyle elverişli kullanmak ve aranılan bilgiye çok fazla zaman kaybetmeden doğruca ulaşabilmek en önemli kriterler iken, Google içerisinde mevcut olan yanlış bilgilere ve yönlendirmelere de aldanmamak demektir. Ayrıca öğrencilerin dönem ödevi hazırlıklarında, proje sunumlarında yüksek puanlar alabilmeleri internet üzerinde araştırmaları sonucunda ulaşmış oldukları en doğru, en detaylı ve en spesifik bilgiler sağlayacaktır.

Google arama motorunu çok iyi kullanabilmek için aşağıda size açıklayacağımız başlıca ipuçlarını bilmeniz başlangıç için iyi ve güvenilir bir adım olacaktır.

İşte Google için önemli bazı ipuçları;

Eğer sadece belirli bir web sayfası içerisinde arama yapmak istiyorsanız Google arama motoru sayfasına yazmanız gerekenler;

Google arama tekniklerinde işe yarayabilecek bazı ipuçları daha;

allinanchor:  Bütün sözcüklerin bir arada olduğu sonuçları getir demek.

related: Bir web sayfasının içerik olarak benzerlerinin bulunmasını sağlar. ( related:sosyamobilite.com , SosyaMobilite Evreni blog sayfasının içerik olarak benzerleri olmadığından sonuç çıkmıyor tabii ki 🙂 )

cache: Google’ın belleğinde sakladıklarının gösterimi demektir. Görüntülenmek istenilen web sayfası herhangi bir sebeple yayında değilse cache olarak sonuç gösterilir.

info: Web sayfası hakkında özet bilgi verir.

define: İstenilen sözcüğün tanımlaması yapılır ve sonuç olarak oldukça detaylı bilgiler listelenir.

inanchor: Aranan kelime mutlaka web sayfasının bağlantı tanım metinlerinde geçmeli demektir.

or: Eğer bir veya iki kelimeden herhangi biri ile ilgili sonuçlara ulaşılmak isteniliyorsa kullanılır.

Eğer bu tür kodlarla uğraşmadan ayrıntılı arama yapmak istenilirse de Google’ın ana sayfasından “Gelişmiş Arama” bağlantısı tıklanılarak sunulan çeşitli arama kriterlerine göre filtreleme yapılarak da ayrıntılı arama yapılabilir. 🙂