2012 yılını yarılarken sosyal ağların ve mobil kullanım oranlarının artışıyla pazarlamacıların stratejik yöntemlerinin çok kanallı bir sistem üzerine taşındığı artık herkes tarafından kabul gören bir gerçek halini aldı. Çok kanallı sistem üzerinden bireyselliğe yönelip müşteri sadakatini sağlayan markalar kazançlı çıkarken tüketici farkındalığının da ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Bu çok kanallı sistemler; şuanda sosyal medyada kişilerin kendilerini bireysel olarak ifade edebilme kolaylığının sağladığı çeşitli iletişim seçenekleri, akıllı telefon kullanıcılarının telefonlarını bilgisayar gibi kullanma davranışlarının yaygınlaşmasıyla mobil pazarın büyüyerek sektör halini alması ve çeşitli özel çevrimiçi platformların çoğalmasıyla gün geçtikçe artan bir ivmede ilerlemekte. Pazarlamacıların iş süreçleri ile başa çıkabilmeleri çapraz kanal stratejilerini iyi yürütebilmeleri gerekmekte. Günümüzün en zorlu süreci gün geçtikçe güncelliği koruma odaklı gelişen temas noktaları üzerinden alışveriş yapan müşterilerin dikkatini çekebilmektir. Bugünün müşteri odaklı yaklaşımı için uygun ürün merkezli organizasyon yapıları oluşturulmalı. Mükemmel bir ürün vasat bir pazarlama yöntemiyle de olsa ürün üzerinden büyük satışlar elde edilebilir ama mükemmel bir pazarlama yöntemi ile vasat bir ürünün maalesef telafisi olamıyor. Bu yüzden öncelikli olarak ürünler, tüketici odaklı ve kaliteli olacak şekilde tasarlanmalı.

Çok Kanallı Pazarlama

İşletmelerin müşteri kazanımını sağlamaları ve bu kazanımları geliştirebilmeleri için analistlerinin sosyal medyaya ve mobil ödeme sistemlerine odaklanmaları gerekiyor. Alışveriş davranışlarına göre artık çapraz kanal uygulamaları kullanılırken müşteri sadakatinin güçlendirilmesi için kişisel çalışmalar yapılması gerekmekte. Çünkü müşterilerin alternatif çokluğundan dolayı pazarlamacılardan daha fazla vizyon kapasitesine sahip olduğu düşünülürse, kanal politikaları hakkında daha dikkatli olunması gerekiyor. Müşteriler, kanallar arasında tutarsız fiyat farkına vardığı anda fiyat eşleştirme yoluna giderek bir ürün hakkındaki memnuniyetsizliğini dile getirmeye başlayacak. Müşteri memnuniyetsizliği riskini azaltmak için de özel kanal politikaları edinmek daha faydalı olur.

Gartner araştırma şirketi analistlerinin 2012 Öngörü raporunda sunmuş olduğu bilgilere göre 2013 yılına kadar NFC tabanlı mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşacağı ve dünyanın en büyük 10 perakendecilerinin NFC tabanlı temassız mobil ödeme uygulamalarını ortaya koyacağı belirtilmekte. Müşterilerin hesap bilgilerinin de güvenlikli mobil ödeme ile koruma altında olmasıyla 2015 yılına kadar dünya çapında tüketicilerin %5’i NFC tabanlı mobil ödeme sistemlerine çoktan uyum sağlamış olacak.  Gartner’ın 2012 Öngörü raporunda ek olarak değindiği pazarlama sektörüne sosyal meydanında entegre olduğu. Örneğin Facebook’un; direk satış amaçlı olmadığı ancak müşteri sadakatinin ve online farkındalık yaratabilmenin bir aracı olarak görüleceği belirtilmekte. Zaten birçok perakendeci tanıtım faaliyetlerini ve müşteri sadakatiyle iyi niyet oluşturma sürecini, sosyal ağları kullanarak sağlamakta.

Bugünün tüketicilerine ürün katalogları birden fazla kanal ile sunulmakta, bu yüzden perakendeciler ile tüketiciler arasında ürünleri tanımak açısından büyük bir rekabet vardır. Bu rekabetin ortadan kalkabilmesi ve müşteri ilişkilerinin iyileştirilebilmesi için kişiselleştirilmiş teklifler daha cezbedici olmakta. Satın alımlarının arttırılabilmesi ve kişiselleştirilmiş tekliflerin yapılabilmesi için öncelikle müşteri satın alma davranışlarının, ürün çeşitliliğinin, stok durumlarının araştırılması ve lokalize bir bilgi birikiminin elde edilmesi başlangıç noktası olarak idealdir.

Günümüzün çok kanallı teknolojik gelişimine uyum sağlamak için çok kanallı bir analitik iş zekasına sahip olmanın yanı sıra detaylı müşteri segmentasyonunu destekliyor olmakla bir kazanma stratejisi oluşturulabilir. Hedeflenen kitleye öncelikli promosyonlar uygulayarak ve ayrıcalıklı kişisel ilişkiler oluşturarak bireysellik üzerinde durmak çok kanallı bir sistemden daha fazla etkilidir. Bu sebepten işletmeler promosyon kuponlarını online bir şekilde yayınlamadan kişiye özel olarak doğrudan ya email aracılığıyla ya da mobil aracılığıyla ulaştırmakta ve coğrafi hedefleme mesajları ile pazarlama stratejisini desteklemekte.