Cisco mobil cihazlarla birlikte gelen özgürlüğün sosyal medyayla birleşme etkisiyle yeni nesilin çalışmak istedikleri iş ortamıyla ilgili araştırmasını tamamladı.

Çoğu iş yerinde sosyal medya platformlarına girişlerin yasaklanma ya da kısıtlanma politikalarının uygulanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sorumuzun cevabını vermeden önce  Cisco’nun yeni nesil ile birlikte yaptığı araştırmanın sonuçlarını mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyoruz. 🙂

Öğrencilerin %55’i ve çalışma hayatına çoktan atılmış olup sosyal medya platformlarında aktif olan olan kişilerin %62’si  internet olmadan yaşayamayacaklarını belirtirken araştırmaya katılanların 1/3’ü de günümüzde internetin su ve gıda kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Üniversite öğrencilerinin 2/3 ü iş görüşmelerinde mutlaka sosyal medya platformlarına bağlanma konusunda şirket politikalarını öğrenmek istiyor ve %56’sı da sosyal medya platformlarını yasaklayan politikalara sahip olan şirketlerde ki iş tekliflerini kabul etmeyeceklerini belirtiyor. Öğrenciler haricinde çalışma hayatında olan kişilerin %41’inin de şirketlerinde uygulanmakta olan kısıtlamasız sosyal medya politikalarının kendilerini motive edici olduğunu önemle vurguluyor.

Elde edilen bu sonuçların ötesinde ayrıca üniversite öğrencilerinin %43’ü sosyal medya platformları yüzünden ya da günde en az üç kez bağlandıkları Facebook tarafından motivasyonlarının olumsuz yönde etkilendiklerini itiraf ediyor.

Üniversite öğrencilerinin %63’ü evlerinden de çalışma olanağı sağlayan bir şirketi tercih edeceklerini öne sürerken %51’ide mobil cihazlarından işlerini yürütebilmeyi sağlayabilecek bir şirketin daha önemli olduğunu savunuyor.

Üniversite öğrencilerinin 7/10’u ofislerde çalışmanın mecburi tutulmasının gereksiz olduğunu ve 1/4’ünün de evden çalışmanın motivasyonu arttırıcı yönde etkisinin mutlaka dikkate alınmasını gerektiğini belirtiyor.

2010 yılında çalışanların %60’ı öğrencilerle aynı fikirdeyken 2011 yılında bu oranın %69’a yükselmiş olması ileri ki yıllarda zorunlu olarak ofis ortamında çalışmanın yavaş yavaş zorunluluktan öte tamamen isteğe bağlı olacağının işareti anlamına geliyor.

Cisco’nun yapmış olduğu araştırma sonucunda açıkça görülüyor ki şirketlerin izleyeceği sosyal medya platformlarına bağlanma ve ofiste çalışma zorunluluğu politikaları gün geçtikçe mecburen değişmek zorunda kalacak. Önümüzdeki yıllarda kişilerin çalışma özgürlüğü daha da ön planda olacak ve tabii ki de verilen özgürlüklerin karşısında çalışanların iş sorumluluk bilincine sahip olmaları daha da önem kazanacak. Bunlar sadece gelecek yıllar için öngörü olmakla beraber potansiyel yeni iş mecralarına nasıl uygulanacağı da ayrıca merak konusu. 🙂

Hep beraber gelecekte nasıl olacağını görmek ümidi ile…