meg whitman ebay

Meg Whitman ve eBay bütünleşmesi ile elde edilen başarı  muhakkak her düzeyde mükemmel bir etkili liderlik örneği olsa gerek… Whitman bir fikri aldı ve bu fikrin gerçekte başarıya ulaşabileceği imkanının çok az olduğunun düşünülmesine aldırmayarak var gücüyle eBay fikrini başarıya ulaştırdı. Başlarda Meg Whitman’ın bir riski başarıya ulaştırabilecek karizmatik bir tip olmadığı düşünülmesine rağmen Whitman bu önyargıyı elde ettiği başarılarıyla tamamen yıkmayı başardı.

Meg Whitman hakkında;

Margaret  Whitman 4 Ağustos 1956 Long Island, New York doğumlu, Princeton Üniversitesi ve Harvard Business School mezunu olan bir Amerikalı yöneticidir. Şuanda Hewlett-Packard CEO ve İcra Kurulu Başkanı pozisyonunda görev almakta.  Whitman, 1980’ler boyunca stratejik planlama başkan yardımcısı olarak The Walt Disney Company’de çalıştı. 1990’lı yıllarda, DreamWorks, Procter& Gamble ve Hasbro için yönetici olarak çalıştı. Whitman, 1998 yılından 2008 yılına kadar da eBay’de CEO ve İcra Kurulu Başkanı olarak yer aldı. eBay ile çalıştığı on yıl içerisinde, eBay’in 30 çalışanını ve 4milyon$ lık gelirini büyültme başarısı göstererek eBay’i 15.000 ‘den fazla çalışanıyla yıllık geliri 8 milyar$ olan bir şirket haline getirdi. Whitman, Şubat 2009’da California Valisi olma adaylığını açıkladı. 2010 yılında da Republican Primary’i kazandı. 1.3 milyar $ lık servetiyle California eyaletinin 4. en zengin kadını unvanını aldı. 2 Kasım seçimlerinde de maalesef Jerry Brown’a adaylığını kaptırdı.

Meg Whitman’a ilk olarak eBay’in CEO’su olma teklifi götürüldüğü zaman Whitman teklifi reddetti fakat eBay yatırımcıları ile bir toplantıda tekrar bir araya geldiğinde teklifi tekrardan gözden geçirerek kabul etme kararı aldı. Mart 1998’de eBay şirketine katılan Whitman bir çok farklı liderlik rollerine bürünmek zorunda kaldı. Whitman bu süreç içerisinde eBay’in nasıl başarılı olabileceği üzerinde çalışarak eBay’in farklı yönleri üzerine adapte olmayı tercih etti. Whitman, ilk olarak doğru insanların işe alınması gerektiğine inanıyordu ve yeni nesilin bu konuda çok başarılı olacağını düşünüyordu. Bu yüzden belirli bir dönem eBay’e doğru personellerin alımı üzerinde durdu. Ardından eBay’in online tabanlı bir kuruluş olmasından dolayı müşterileriyle sağlayacağı ilişkilerin de güven tabanlı olması için çalışmalar yürüterek eBay’in iş politikasını tamamen değiştirdi. Bu sebepten ötürü “Müşterinin Sesi – Voice of the Customer” programını oluşturdu. Bu program ile birlikte şirketin bünyesinde sahip olduğu hoşlanılan ya da hoşlanılmayan özelliklerin tartışılması sağlandı. Böylece artan bir müşteri portföyü elde edilmiş oldu. Müşteriler her zaman Whitman için en önemli unsur oldu.

Meg Whitman former CEO of eBay

Meg Whitman, uygulamış olduğu bu tekniklerle ve programlarla eBay’in online dotcom iş dünyasında önemli bir yer edinmesini sağladı. Whitman, eBay ile elde ettiği başarı sayesinde Amerika’nın en zeki 25 kadınları içerisinde yer alırken Amerikan iş dünyası içerisinde de Forbes tarafından 1999 yılında Meg Whitman’a en güçlü iş kadını unvanı verildi.

2011 yılında HP’de Mark Hurd’ün isminin taciz skandalına karışması nedeniyle şirketten ayrılmasıyla yerine Leo Apotheker getirildi. Ancak Apotheker’in aceleci bir liderlik tavrında olması nedeniyle şirketin hisselerinin tepetaklak olması dev şirketi çıkmaza doğru sürükledi. Bunun üzerine Apotheker’ın yerine eBay’in eski yöneticisi Meg Whitman getirildi. HP, Whitman’ın liderliğinde emin adımlarla yürümeye şimdiden başladı bile… Bu yıl Viyana’da düzenlenen HP Discover EMEA etkiliğinde Margaret Whitman, HP’nin sunduğu servis ve çözümlerden bahsederken eBay’de 15 yıl çalıştığını ve orada kazanmış olduğu tecrübelerle kendisini gerçek ve başarılı bir teknoloji alıcısı olarak gördüğünü belirtti. Ayrıca HP’nin başına geçmesinin üzerinden 9 hafta geçmesine rağmen hala öğrenmeye devam ettiğini de vurgulamadan geçmedi. Burada en çok dikkat edilen Whitman liderliğinde HP’nin bilgisayar pazarından çekilme durumunun tartışıldığı günlerde Whitman sayesinde stratejik bir karar alınarak HP’nin bu pazarda varlığını sürdürmesi gerektiği kararı savunuldu. 

Çalkantılı bir dönem geçiren HP’nin Meg Whitman liderliğinde şimdiden toparlanmasıyla birlikte ileride nasıl başarılar yakalayacağını görmek ümidi ile…

Megan Whitman’ın 5 önerisi:

Mükemmel insan yoktur! Eğer olsaydı o mükemmel insanı hemen klonlardık değil mi? Her şeyi başarmaya çalışmaktan vazgeçmelisiniz. Örneğin evliliğimin başlarında eşimle birlikte çocuklarımızla vakit geçirmek için birçok sosyal etkinliğe katılmama kararı almıştık çünkü çocuklarımızın bizim için öncelikli olduğuna karar vermiştik. İpucu: Meg gibi öncelikli kararlarınızı belirlemekte her zaman fayda var. Öteki türlü başarmaya çalıştığınız her durumda istediğiniz başarıyı yakalamakta zorlanırsınız.

Ekibiniz ile mutlaka kararlarınızı paylaşmalısınız! Bir karar vermeye çalıştığımda mutlaka birlikte çalıştığım ekibimle bunu paylaşırım. Böylece ekibim sayesinde kendi stress yönetimimle kolayca başa çıkabildiğimi biliyorum. İş arkadaşlarımla iş konusunda bağlantılar kurma ve iyi ilişkiler inşa etmek benim için anahtar kelimedir. İpucu: Beraber çalıştığınız kişilerle faydalı bir beyin fırtınası yapabiliyor musunuz? Ya da yapmak için çaba sarf ediyor musunuz?

Günde 30-40 dakika egzersiz yapmak gerçekten faydalıdır. İpucu: Vücuttaki kanın hareketiyle birlikte beyin oksijen ile kendisini yeniden doğmuş gibi hisseder ve canlılık için vücudun ihtiyacı sağlanmış olur. Günde sadece yarım saat spor!

Yapabileceğiniz tek şey yapabileceğinizin en iyisini yapmaktır! İpucu: Kendinize “Benim niyetim bu mu? Peki neden bunu eyleme en başarılı şekle dönüştürmeyeyim?” diye sormalısınız.

Egonuzu mutlaka bırakmalısınız! Aslında itiraf etmeliyim ki egodan bende de biraz var. Harvard Business School’dan mezun olduktan sonraki Procter& Gamble işimden kısa bir süre sonra bana fildişi şeklindeki şampuanın deliği için mükemmel boyutunu belirleme görevi verildi. O sırada da Harvard Business School’da MBA başarısının ardından böyle bir işi kabul etmeyerek bırakmayı da düşünmedim değil ama onlara en iyi analiz sonuçlarını vermeyi tercih ettim tabii ki. Bence kesinlikle egonuzu kapıda bırakırsanız başarılara imza atabilirsiniz. İpucu: Esasında egonuzu kapıda bırakmanın diğer söylemi de her şeyi kişisel olarak üstünüze alınmayın demek oluyor! İş hayatında gerçekten profesyonel olmak istiyorsanız bir profesyonel gibi kişisel duygularınızı işinize karıştırmamanız gerekmekte…

Megan Whitman’ın önerilerini aşağıdaki videoda da izleyebilirsiniz;