Sosyal medya yönetimi konusunda nereden başlayacağınızdan ve nasıl yönetimini yapacağınızdan henüz tam emin olamadığınız için Sosyal Medya Danışmanı ile çalışmaya karar verdiniz… Peki, Sosyal Medya Danışmanı ile nasıl anlaşılır? Sosyal Medya Danışmanı ile nasıl çalışılır? Ya da takip edemeyeceğiniz sosyal medya kanalları oluşturmak mı istiyorsunuz?

Hedeflenen bir sosyal medya stratejisiyle birlikte doğru içerik oluşturmak ve içerikleri doğru kanallarda yayınlamak için tam da ihtiyacınız olan alanında başarılı bir Sosyal Medya Danışmanıyla  çalışmaktır.

Kuzey Tanker; Bilişim Sistemleri Mühendisliği lisans mezunu olup, yüksek lisansını da Endüstri Mühendisliği Fakültesinde Mühendislik Yönetimi alanında yapmıştır. 2011 Turkcell Blog Ödülleri yarışmasında “Pazarlama” kategorisinde blog sitesi dereceye girdi; “Sosyamobilite Evreni; şimdiki adıyla MedyaBug” 2012 yılında da 16. Türkiye İnternet Konferansında “Sosyal Medya Stratejileri” adlı bildirgesi yayınlandı. Kurumsal firmalar da dahil olmak üzere birçok şirkete danışmanlık yaptı ve sosyal medya yönetimi, online reklam yönetimi, kurumsal kimlik oluşturulması süreçlerinde yer aldı.

Sosyal Medya Danışmanı alanında destek almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilir ya da tankerkuzey@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanı size nasıl katkıda bulunabilir?

1. Strateji
Hiçbir sosyal medya danışmanı, bir strateji/durum raporu sunmadan (veya kendi ayarlarınızı yapmanıza yardımcı olmadan) asla platform oluşturmaya veya içerik oluşturmaya başlamaz. Bu rapor; odaklanılması gereken platformları sebepleri, artı ve eksileriyle birlikte anlatmalıdır.

Bazı kuruluşlar, sadece bu stratejiyi oluşturmak için sosyal medya danışmanları getirmeyi ve ardından uygulamayı oradan almayı tercih ediyor. Ancak biraz daha fazla desteğe ihtiyacınız olursa, okumaya devam edin.

2. İçerik Oluşturma
Sosyal medya stratejinizi artık somutlaştıran bir şeydir. Her gün benzersiz, ilgi çekici içerik yaratmak? Bu tamamen sizin dijital kimliğinizi oluşturacak bir adımlar bütünüdür. Kaynakları dahili olarak alamıyorsanız, sosyal medya danışmanları bu içeriği sizin için (ister YouTube videoları, Instagram fotoğrafları, ister Tumblr blog gönderileri olsun) oluşturabilir ve günlük, haftalık veya aylık olarak gereksinimlerinize göre sunabilir.

3. İçerik Gönderme
Çoğu sosyal medya danışmanı, müşterilerine yardımcı olmak için kademeli bir yaklaşım sunar. Tam hizmet paketi genellikle bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı, içerik oluşturmayı ve ardından sizin adınıza göndermeyi yani paylaşmayı içerir. Zaman için sıkıntılıysanız ve sosyal medya platformlarınızı verimli bir şekilde oluşturmak için istekli iseniz, bu harika bir seçenek olabilir.

4. Analytics
Facebook sayfanızdan web sitenize kaç ziyaretçi gidiyor? Instagram’ınıza katılımdaki artış nedir? Sosyal medya danışmanları, Google Analytics verileriyle size ziyaretçi trafiği raporu sunmalıdır. Böylece sosyal medya kazancınızı en iyi şekilde ölçebilir ve tanıtabilirsiniz. Tabii sosyal medya kanalları içerisinde belirli bir topluluğa erişmiş olmak en önemli etken olacaktır. Bunun için de online reklam yönetimi mutlaka olması gerekli stratejik adımlardan biridir.

Sosyal medya danışmanı ve yönetimi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın: SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ