Sosyal medya danışmanlığı nedir? Sosyal medya danışmanı nasıl olunur? Siz bir sosyal medya danışmanı olduğunuzdan emin misiniz?

Özellikle Twitter ve Facebook kanallarının nasıl kullanılacağını biliyor musunuz? Eğer bu kanalları nasıl kullanacağınızı tam anlamıyla öğrendiyseniz, evet siz bir sosyal medya danışmanı olmuşsunuz demektir. Şimdi sıra Twitter ve Facebook kanallarını iş anlamında kendinize nasıl katma değer sağlayacağınızı öğrenmenize geldi demektir. Eğer sosyal medya danışmanı nedir diye soruyorsanız işte size yanıtı;

 • Twitter hesabınızda en az 10.000 takipçiniz olması gerek. (20.000 kişiyi ya da 100.000 kişiyi takip ediyor olmanız hiç fark etmez.)
 • Facebook hesabınızda en az 500 arkadaşınızın olması gerek. (Bu kişileri reelde tanımıyor olmanız hiç önemli, yeter ki arkadaş listenizde olsun.)
 • Mutlaka bir blog sayfanız olmalı ve haftada en az 2-3 tane blog yazısı yazıp yayınlıyor olmanız gerek.

Bu yukarıda saydığımız tüm özelliklere sahip misiniz? Hala Sosyal Medya Ajansı danışmanı nedir diye mi soruyorsunuz? Evet, siz bir sosyal medya danışmanısınız ve tüm çevrenize kendinizi sosyal medya danışmanı olarak lanse edebilirsiniz. Tebrik ederiz!

 

Lütfen yukarıda saydıklarımızı sakın ciddiye almayın!

Ciddiyiz! Bir daha soruyoruz ve lütfen bir kez daha ciddi bir şekilde içinizden bu sorunun cevabını düşünün; “Sosyal medya danışmanı nedir? Sosyal medya danışmanı nasıl olunur?”

Neden markalar/işletmeler bir sosyal medya danışmanına ihtiyaç duyar merak ediyorsanız “Sosyal Medya Danışmanlığı” makalemizi de mutlaka okumalısınız.

Bazı arkadaşlar binlerce dolar ücretler vererek sosyal medya danışmanı olmak için sertifika programlarına yazılmakta ve bu kurslara devam ederek sosyal medya danışmanlığı yapabileceklerini düşünmekteler… Sizce bu kadar kolay mıdır acaba bir meslek sahibi olmak? Tozu dumanı yutmadan hem de…

Gelelim gerçekten “Sosyal medya danışmanlığı nedir ve mükemmel bir sosyal medya danışmanı nasıl olunur?” sorusunun yanıtına…

 

 

DİKKAT: Zorlu bir süreç sizleri bekliyor, şimdiden söylemesi… 🙂 

1. Sosyal medya diyarına giriş yapabilmek için bir aile üyesini, çevrenizden bir arkadaşınızı seçin!

 • Belirli bir alanda uzmanlaşmış birinin online kanallarda kendisini nasıl sunacağına destek olmak istediğinizi belirtin.
 • Seçtiğiniz kişiye bunu ücretsiz yapacağınızı söyleyin. Unutmayın, sosyal medya danışmanları insanlar için değil insanlarla birlikte çalışmak için çalışır.
 • Seçiminizi yaptıktan sonra adım adım strateji planınızı belirleyin. Hangi kanallarda olmalısınız, nasıl bir tutum sergilemelisiniz gibi…
 • İlerleyen aşamalarda zaten sosyal medya danışmanlığının gerektirdiği püf noktalarla mutlaka yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Bu sayede her sosyal medya danışmanının karşılaştığı, yaşadığı zorluklarla sizler de mücadele etmeye başlamış olacaksınız.
 • Ve yukarıda saydıklarımızı birkaç kişi için daha yapmaya başlayın.

2. Şimdi profesyonel bir şekilde bir işletmeyi ele alın!

 • Birinci maddeden sonra profesyonel bir şekilde bir işletmenin sosyal medya danışmanı olarak ilerlemeyi denemenin zamanı geldi. Bu kısmı yine ücretsiz bir şekilde yönetmeyi önermenizi tavsiye ederiz.
 • Seçtiğiniz işletmenin ya da kişinin mutlaka bu işi önceden profesyonel şekilde yapmadığınızı bilmesini sağlamalısınız. Bu sayede sosyal medya kanalarının kişisel kullanım ile bir işletme için kullanımı arasındaki farkı görüyor olmakla birlikte aradaki farkların tüm nüansını çok çabuk keşfetme fırsatı yakalamış olacaksınız.

3. Sıra sosyal medyada bir sosyal medya danışmanı olarak bir marka/işletme ya da kişisel yönetim için sosyal medyada nasıl başarılı olunur konusunun adım adım haritasını çıkarmaya geldi! (Yani bir markayı ya da işletmeyi ya da bir şahsı sosyal medyada nasıl yöneteceğinizi, nasıl parlatacağınızı ve ne gibi şeyler vaat edebileceğinizi sunmaya/öğrenmeye geldi!)

 • Aslına bakarsanız “Sosyal medya danışmanlığı nedir?” sorusunun yanıtı tam da burada başlıyor. İstediğiniz kursa gidin, istediğiniz sertifikayı alın, istediğiniz kişilerden dersler alın, binlerce makale okuyun bunu kimse size öğretemez. Önceleri sosyal medya danışmanlığı kolay gelir. Ama işin en zor kısmı da tam olarak burada başlar!
 • Mutlaka aklınızda bulunsun; Müşterilerinizin ihtiyaçlarının neler olduğunu siz çözeceksiniz ve sunacaksınız! Kimse size adam akıllı bir şekilde bizim sosyal medyada şuna ihtiyacımız var demez. Temel bir ön bilgi verir ve gerisi bir sosyal medya danışmanı olarak size kalır.
 • Öncelikle fikirlerinize karşı gelecek güçlü itirazlara hazır olmalısınız (çünkü sizin için daha yolun başı). Ama inatçı da olmayın.
 • Uzlaşmacı bir tutumun yanı sıra akılcı ve sunum kabiliyeti yüksek bir sosyal medya danışmanı her zaman daha iyi ataklar yapar. Bu konularda kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.

4. Verimli bir iletişim kabiliyeti olmazsa olmazlardan!

 • Her zaman açık ve net olmalısınız. Kısacası gri değil beyaz ya da siyah olmalısınız!
 • Eğer kafanızda birçok soru işareti mevcutsa karşınızdaki kişilere bu sorularınızı anlayacakları ve kolaylıkla cevaplayabilecekleri şekilde iletmelisiniz.
 • Unutmayın herhangi bir adımı hayata geçirmeden önce mutlaka onaya ihtiyacınız olacak. Onay süreci için de kafanızdakileri aktarabilmek için verimli bir iletişim kabiliyeti sizin en büyük destekçiniz olacak.
 • Çok soru sorun ve birçok soruya da cevap verebilecek şekilde kendinizi eğitin.

 

5. Zaman yönetiminizi iyi sağlamalısınız!

 • Uzun araştırma süreleri, uzun sunum hazırlama süreçleri, yeni proje üretme, içerik planları hazırlama, blog yazısı yazma… Tümü gerçekten zaman alan süreçler, ancak zamanı verimli kullanmak da apayrı bir marifet! Zamanınızı iyi yönetmek için kendinize ilgilendiğiniz konu için belirli zaman aralıklarını özellikle kısıtlı bir şekilde vermelisiniz.
 • Cep telefonunuzun alarmını kurabilirsiniz, ya da bilgisayarınızda sadece Outlook u kullanarak görevler atayabilirsiniz. Hızlı ve verimli çalışmak için zaman yönetimi olmazsa olmazlardan, unutmayın!

6. Kendinize ölçülebilir hedefler koyun!

 • Sosyal medya danışmanı için en önemli başarı ölçme araçları; etkileşim oranı, sağlanan dönüşümler, ziyaretçi trafiği, erişim sayısı, katılım oranları, KPI (Key Performance Indicator – Anahtar Performans Göstergesi) gibi metriklerdir. Tabii bu hedefler markaya/müşteriye göre çok daha fazla çeşitlendirilebilir.
 • Emin olun sosyal medya danışmanı olmaya gönül verdiyseniz zamanla kendinizi eğiterek ve her gün yeni bir şeyler öğrenerek profesyonelliğe daha da yaklaşıyor olacaksınız.

7. Sonuçlar. Sonuçlar. Sonuçlar.

 • Markanız/müşteriniz için elde ettiğiniz sonuçları, kattığınız katma değerleri, elde ettiğiniz bilgi bankasını (hedef kitle kim, ne zamanlar online olur, markadan istedikleri neler, olumsuz geri dönüşler neler, olumlu dönüşlerden kaçı sadık müşteri oldu vb. ) iyi bir şekilde analiz edip artısıyla eksisiyle birlikte sonuç raporuna dökmek gerekiyor.
 • Eğer bir kampanya sonucunda elde ettiğiniz iyi bir analiz dokümanı var ise müşteriye sunmak için ay sonunu beklemeyin, hemen bir toplantı ayarlayın ve müşteriye sıcağı sıcağına elde edilen gelişmeleri anlatın. Ya da nerede ne yanlış yapıldı, ne nasıl olsa daha iyi olurdu gibi sonuçları da müşteri ile kafa kafaya verip detaylı bir şekilde beyin fırtınası yapıyor olmak da inanın hem müşteriyi hem de sizi çok tatmin edecektir.
 • Eğer sosyal medya danışmanı olarak elde ettiğiniz sonuçlardan gerçekten heyecan duyuyorsanız emin olunuz ki müşteriniz de mutlaka heyecanlanacaktır.

8. Diğer meslektaşlarınızı tanımaya çalışın!

 • Bir sosyal medya danışmanı olarak şu aşamada profesyonel olduğunuzu iddia ediyorsanız bir yerde mutlaka bir hata yapıyorsunuz demektir. Hala mutlaka öğrenilecek yeni şeyler var çünkü sosyal medya yaşayan ve gelişen bir topluk. Hem teknoloji açısından hem de kitleler açısından 7/24 gelişmeye ve büyümeye devam eden bir gerçeklik.
 • Kendi meslektaşlarınızla tanışmak, konferanslara katılmak, başkalarının hikayelerini dinlemek sizlere mutlaka yeni ufuklar açacak.

Sosyal medya danışmalığı nedir?
Sosyal medya danışmanı nasıl olunur?

 

Çok çalışmak gerek. Mesai bitiminde iş bitmiyor. Hep kontrol gerekiyor, hep fikir/proje geliştirmek gerekiyor, hep takip gerektiriyor, hep gelişmek/geliştirmek gerekiyor. Eğer çevrenizde sosyal medya danışmanlığı yapmaya hevesli kişiler varsa lütfen öncelikle bu yazımızı onlarla paylaşın. Eğer sizlerin de eklemek istedikleri varsa aşağıya yorum olarak düşüncelerinizi/fikirlerinizi yazarsanız hep birlikte bu yazıyı daha işe yarar bir kaynak haline getirebiliriz.

Eğer sosyal medya danışmanlığı almak isteyen bir kişi ya da işletme iseniz aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilir ve bizlerden ücretsiz bir şekilde fikir alabilirsiniz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.