Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya danışmanlığı artık günümüzün pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazı oldu. Son birkaç yıl özellikle işletmelerin ve markaların pazarlama stratejilerini büyük ölçüde değiştirdiklerini hepimiz gözlemledik. Bu değişimler artık tamamiyle etkisini göstermeye başladı ve pazarlama stratejilerinin hemen hemen tamamının geleneksel medya yerine Sosyal Medya üzerinden planlanması süreci başladı.

Dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce 2013 yılında tüm geleneksel medyayı tamamen yok sayarak sadece 8 milyon takipçisi olduğu Instagram hesabı üzerinden “Surprise” kelimesini (sürpriz) kullanarak yeni albümünün duyurusunu paylaştı ve 14 şarkısının da iTunes’dan indirilebilir olduğunu vurguladı.

Sonuç mu?

Bir önceki albümünde harcanan geleneksel medya yani TV, dergi, billboard reklamları bütçesi bu albümünde harcanmadan sadece sosyal medya kanalı aracılığıyla yapılan bir duyuru ile büyük bir başarı elde eden Beyonce’nin bu albümü bir önceki albüm indirme sayısını geçti.

Sosyal medya yönetimi yaparken iyi bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti almanızı öneririz. Çünkü sosyal medya üzerinde yapılan bir hata markanız, işletmeniz ya da kişisel kariyeriniz için büyük bir kayba yol açabilir.

Dünyaca ünlü markaların sosyal medya üzerinde yaptıkları hatalar ile ilgili makalemizi mutlaka okumanızı öneriyoruz; Markaların Sosyal Medya Hataları

Peki, Neden Sosyal Medya Kanallarında Olmalısınız Hiç Düşündünüz mü?

İşte size nedenleri rakamlarla açıklayalım;

Sosyal medya sadece paylaşılan tweetlerden, fotoğraflardan ya da haberlerden ibaret değil. Artık sosyal medyayı sadece gençler de kullanmıyor; tüm dünya kullanıyor!

  • Aktif internet kullananların %72’si sosyal medyayı da aktif bir şekilde kullanıyor.
  • 18-29 yaş arasında olan kitlenin %89’u sosyal medya kanallarında aktif.
  • 30-49 yaş arasında olan kitlenin ise %72’si aktif bir sosyal medya kullanıcısı.
  • 50-60 yaş arasında olanların ise %60’ı sosyal medyayı kullananlar arasında…
  • Sosyal medyayı aktif kullananların %71’i mobil üzerinden sosyal medya kanallarına erişim yapmakta.

2015 yılını da hemen hemen yarılamışken sosyal medyayı sadece gençlerin kullanıyor denmesi artık tamamen yalandan ibaret oluyor sizler de fark ettiyseniz…

2014 yılında yayınlamış olduğumuz yazımız tam size göre…. Bir tıkla hemen okuyun; “Sosyal Medyanın Yetişkinliğe Geçiş Çağı 2014

Özellikle B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye) olan işletmeler, (örneğin cafe – restoranlar, e-ticaret siteleri, gece kulüpleri, vs.) sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak mutlaka işletmelerini hedef kitleleri ile buluşturmalılar. [B2B ( Business to Business, Şirketler Arası Pazarlama) markaların sosyal medya iletişimi nasıl olmalı konusunu daha sonra yazacağız. Çünkü B2B markaların stratejisi B2C’ye göre çok daha farklı olmalıdır.] Hedef kitleye sorular iletilerek onların nabzı kolaylıkla ölçümlenebilir ve bu sayede nasıl bir pazarlama stratejisi izleneceğine karar verilebilir. Sosyal medya yönetimi denilince çoğu reklam ajansı sadece sosyal medya kanallarına içerik ve görsel paylaşımları yaparak ilerliyor. Hâlbuki markanın bir kimliği olmalı sosyal medya kanallarında da… O kimliğin nasıl yansıtılacağı tıpkı bir PR Danışmanlarının yaptığı gibi ince ince işlenerek marka/işletme ile kararlaştırılmalı. Sosyal medya danışmanlığı yapan birey ya da sosyal medya ajansı ekibi her bir paylaşılacak içeriğin markaya/işletmeye nasıl bir katma değer sağlayacağını öncelikle düşünmeli ve analiz etmeli. Her zaman markanın reklamının yapılıyor olması da hedeflenen kitleyi rahatsız edebilir (mutlaka edecektir de…). Bu yüzden arada hedef kitlenin nelerden hoşlandığı ölçümlenip, eski paylaşımlar analiz edilip varılan sonuçlara göre kitleye uygun, eğlenceli ve dikkat çekici paylaşımlar yapılabilir.

Daha da detaylı bilgi edinmek isterseniz “Facebook ile Başarı Sağlayan Markalar” makalemizi okuyabilirsiniz.
Sosyal medya danışmanlığı veren kişiye ya da sosyal medya ajansı ekibine hep şu sorular sorulur;

“Takipçi satın alalım mı ne dersiniz?”
“Takipçi sayımızı nasıl arttıracağız?”

Takipçi satın almayı kesinlikle önermiyoruz. Takipçi satın almak demek sadece içi boş yüksek rakam demek. Sizinle, sizin markanızla, işletmenizle ilgilenmeyen ve belki de hiç ilgilenmeye de niyeti olmayan kitleleri, aktif olmayan sosyal medya profillerini takipçi olarak hesaba yüklüyorlar. Nasıl yüklüyorlar biliyor musunuz peki? Farkında olmadan çoğu kişi sosyal medya hesaplarında bazı uygulamalara izin veriyor ve bu uygulamalar da uygulamalara izin veren hesapların istedikleri sayfaları like etmesini ya da takip etmesini çok kolay bir şekilde sağlıyor. Eeee sonra ne oluyor? Tabii ki kişi bakıyor bu like etmiş olduğu ya da takibe aldığı profil ilgisini çekmiyor ve hemen sayfayı/profili takipten çıkıyor. Ya da hiç farkında bile olmuyor kişi o sayfayı takip ettiğinden ama ilgisini de çekmediği için hiçbir gönderisi ile etkileşim yaratacak herhangi bir beğenme/yorum/paylaşma gibi aksiyon almıyor. Amacınıza hizmet eder mi böyle bir kitle sizce? Eder derseniz, buyrun satın alın. Karar sizin tabii ki. Ama işletmenizin / markanızın sosyal medya kanallarında takipçi sayısının organik olarak artmasını istiyorsanız sosyal medya danışmanlığı hizmeti almaya hazırsınız demektir.

Twitter takipçi sayımı nasıl arttırabilirim diye merak ediyorsanız buyurun tıklayın; Twitter Takipçi Sayınızı İki Katına Çıkarmak mı İstiyorsunuz? İpuçlarını Takip Edin!

Peki sosyal medya danışmanlığı hizmeti alırken nasıl bir aşama geçişleri mevcut biliyor musunuz?
Sosyal medya yönetimine hazırlanırken sosyal medya danışmalığı veren kişi ya da ekip ile şu soruların yanıtlarına çok iyi hazırlanmak gerek…

1. Hedef kitleniz kimler? Yaş aralığı kaç? Kadınlar mı erkekler mi? Yoksa ikisi de mi?
2. Yaş aralığı kaç?
3. Sosyal medya kanalları üzerinde ciddi ya da kurumsal bir tutum mu sergilenmeli yoksa sıcak bir tutum mu? Yani sosyal medya kimliğiniz nasıl olmalı?
4. Hangi şehirler sizin hedef kitleniz olabilir? Yoksa sadece tek şehir mi? Tüm ülke de hedef kitleniz olabilir? Hatta belki yurtdışı?
5. Sosyal medya kanalları üzerinden kitlelere ulaşabilmek için ne kadar reklam bütçesi ayrılmalı? Ya da marka/işletme olarak ne kadar reklam bütçesine sahipsiniz?
6. Yeterli görseliniz mevcut mu?
7. Hangi sosyal medya kanallarında olmalısınız ve neden?
8. Sosyal medya kanalları üzerinden amacınız satışı arttırmak mı yoksa marka bilinirliğinizi mi arttırmak? Ama unutmamak gerek; sosyal medya ile önce marka bilinirliği gelir sonra ardından zaten satışlar kendiliğinden gelecektir. Yine de stratejiye göre odaklanılacak konu değişebilir.
Sosyal medya hakkında olan diğer yazılarımıza da göz gezdirmek isterseniz “Sosyal Medya” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı için teklif almak isterseniz aşağıdaki formu doldurursanız en kısa zamanda ekip arkadaşlarımız sizinle irtibata geçeceklerdir.