Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformları çoğu kişiye göre eğlenceli ve bir o kadar da anlamsız olabilir ancak sosyal medya platformlarının günümüzdeki önemi artık çok da fazla tartışılamayacak kadar önemli bir boyuta ulaştı. Bu yüzden sosyal medya platformları üzerinden nasıl stratejik bir pazarlama yapılabiliyorsa aynı şekilde stratejik bir planlama ile yeni iş olanaklarını kolaylıkla araştırabilir ve hayalinizdeki işi bulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

yeni-is-firsatlari

[box type=”info” align=”aligncenter” ]“Sosyal Medyanın Gücünü Keşfedebildiniz mi?” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.[/box]

Yaşadığınız şehirde ya da istediğiniz bir şehirde iş imkanı yakalama fırsatına erişmek ister misiniz? Sadece Twitter’da belirli hashtag’lere bakmanız bile sizi bir adım öne çıkartacaktır. Bir şirketin güncel iş ilanları hakkında takipte mi kalmak istiyorsunuz? O şirketin Facebook sayfasını beğenmeniz yeterli olacaktır.

Sosyal medya üzerinden hayalinizdeki iş fırsatlarını takip etmeye ne dersiniz?

Twitter

En fazla 140 karaktere izin veren Twitter, size hayalinizdeki işi bulma konusunda yardımcı olabilir. Hayalinizdeki işi bulmak için istediğiniz pozisyondaki iş terimini Twitter arama çubuğunda aratmaya ne dersiniz? Örneğin “iş”, “uzman”, “yazar” ve “İstanbul” anahtar kelimeleri mutlaka yardımcı olacaktır.

twitter-is-arama

Uzmanlık alanınızla doğru orantılı olarak mesleki bilgilerinizi belirli hashtag’leri kullanarak tweet yazarak aktarmak da harika bir yol olacaktır. Bu sayede sizinle aynı sektörde bulunan kişiler Twitter üzerinden araştırma yaptıklarında sizlerin paylaştığı tweet’lerle karşılaşma oranı bayağı yüksek olacaktır. Ayrıca ara sıra mutlaka bulunduğuz sektördeki diğer meslektaşlarınızı Twitter üzerinden takip ediniz. Bu sayede networkünüzü zenginleştirirken doğabilecek iş fırsatlarında da akla ilk gelecek isimlerden biri de olmayı kuracağınız yeni ilişkilerle başarabilirsiniz.

Facebook

Facebook artık yaptığı güncellemelerle birlikte ve popülaritesiyle sosyal medya platformları arasında yadsınamaz bir güç halini aldı. Bu kadar popüler bir sosyal medya platformu içerisinde de milyonları barındıran bir iletişim ağına sahipken niye bu nimetten yararlanmayasınız?

Öncelikle Facebook profil ayarlarınızdan arkadaş listenizde olmayan kişilerin profilinizi nasıl görmesini istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Facebook üzerinden yeni iş olanakları aracılığı ile kendinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız eğer, mesleki özelliklerinizi yani hangi üniversite mezunu olduğunuz, nerelerde çalıştığınızı görünür yapmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

facebook-profil-guncelleme

Çünkü bir şirketin Facebook üzerinden duyurduğu iş ilanı için başvuruda bulunacaksanız, o şirket mutlaka sizin Facebook profilinizi de inceleyecektir. Ya da mevzuya başka bir açıdan bakabiliriz. Bir şirket daha iş ilanını duyurmadı ancak şirketin Facebook sayfasında paylaştığı bir makalenin veya görselin altına siz de kendi görüşünüzü/bilginizi/uzmanlığınızı yansıtan bir yorum yazdınız ve bu yorum şirketin sahipleri ya da İnsan Kaynakları departmanında bulunan bir kişi tarafından dikkat çekti. Aradığı kişinin uzmanlık alanlarıyla örtüşüp örtüşmediğinizi görmek istiyorsa ilk olarak sizin Facebook profilinizi profesyonel bir göz ile inceleyecektir ve doğal olarak ilk bakmak isteyeceği sizin paylaştığınız eğlenceli videolar ya da görseller olmayacaktır. İlk bakmak isteyeceği sizin özgeçmişiniz ile alakalı bilgiler olacaktır. Bu bilgiler de sizin hangi okuldan mezun olduğunuz, şuanda nerede hangi pozisyonda çalıştığınız olacaktır. Eğer bu tarz bilgilerinizi private yani sadece arkadaşlarınızın ya da kendinizin görebileceği şekilde ayarlarsanız sizinle profesyonel anlamda iş yapmak isteyebilecek kişilere kendiniz hakkında profesyonel bir bilgi sunmamış olacaksınız. Bu yüzden bu tarz bilgilerinizi herkese görünür yapmanız yeni iş olanakları için size bir fırsat sağlayacaktır.

LinkedIn

LinkedIn’in yeni iş fırsatlarını yakalama anlamında en çok fırsata erişilebilen bir site olduğu artık ülkemizde de herkes tarafından kabul görmüş durumunda… Facebook’a nazaran LinkedIn üzerinden yabancılarla iletişim kurmak daha kolay, çünkü LinkedIn yapısı gereği bu duruma çok açık bir platform. Nedeni ise LinkedIn kullanıcılarının iş ve uzmanlık alanları hakkında kendi sektörel çevresindeki insanlarla tanışma gayretinin üst sıralarda olması… LinkedIn profilinizi oluştururken mutlaka özgeçmişinizle ilgili önemli detayları atlamamaya ve profil resminizin sizi yansıtan ciddi bir profil resmi olmasına dikkat ediniz. Unutmayınız ki LinkedIn, Facebook ya da Twitter gibi mizah ve eğlence yönü ağır basan bir platform değil aksine sizi iş hayatında temsil edecek ve iş hayatınızdaki çevrenizi daha da güçlendirmenize olanak sağlayabilecek bir platform.

LinkedIn üzerinden “Jobs” sayfasını mutlaka haftada bir kere incelemenizi tavsiye ederiz. Bu sayfada yer alan mevcut iş fırsatlarını incelerken networkünüzde bulunan kişilerin bu iş fırsatlarıyla alakalarını kolaylıkla görebilirsiniz. Örneğin LinkedIn üzerindeki bir iş ilanı dikkatinizi çekti ve LinkedIn networkünüzde bulunan bir kişinin bu şirkette çalıştığını gördünüz. İşte tam da bu bilgi ile o kişiyle iletişime geçerek kendinizi diğer adaylara nazaran bir üst seviyeye çekme şansına erişebilirsiniz.

LinkedIn-is-ilanlari

LinkedIn Kariyer Uzmanı Nicole William’a göre LinkedIn üzerinden paylaşacağınız her sektörel bilgi, makale işverenlerin dikkatini çekmenizi 10 kat daha fazla arttırıyor. Unutmayınız ki her paylaşacağınız içerik bulunduğunuz sektördeki bilginizi gözler önüne seriyor. Bu yüzden LinkedIn üzerinden paylaşım yapma konusunda çekinceniz olmasın.

Amerika’da Jobvite şirketinin araştırmasına göre 2011 yılında 22 milyon Amerikalı sosyal medya aracılığı ile yeni işine girmiş. Sizce Türkiye’de yeni iş fırsatları kovalama konusunda sosyal medyanın faktörü nasıl?

sosyal-medya-kullanarak-is-bulmak

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Sizlerin de sosyal medya platformları üzerinden iş arama süreci ile ilgili tavsiyeleriniz varsa mutlaka yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayınız…[/box]