Oracle ile hayatını bütünleştirmiş kişiler mutlaka Hasan Tonguç Yılmaz‘ı tanıyorlardır. Tanımayanlar da internette Oracle ile ilgili araştırma yaptıklarında Hasan Tonguç Yılmaz ile ilgili bilgilere kesinlikle ulaşacaklardır. 🙂

H. Tonguç Yılmaz, Türkiye’nin en iyi operatörlerinden birinde şuanda Teknoloji Yöneticisi olarak görev yapmakta. Yılmaz’ın çalışmalarını kendi blog sayfalarından takip ettiğimiz için acaba e-Röportaj yapmak istesek kabul eder mi diye düşünürken kendisinden olumlu yanıtı alıp sorularımızı gönderdiğimizin ertesi günü hemen cevaplarını yollayarak  bizi  bir kez daha kendisine hayran bırakan birisidir H. Tonguç Yılmaz.

H. Tonguç Yılmaz’a her şey için bir kez daha teşekkürlerimizi sunarak e-Röportajımıza geçiyoruz. 🙂

turkcell teknoloji yöneticisi

Hasan Tonguç Yılmaz’ı hemen hemen herkes iş hayatı içerisinde tanımakta… Sizce Hasan Tonguç Yılmaz iş hayatı dışında nasıl birisi?

Evliyim ve 4 aylık bir oğlum var Can Deniz, iş hayatı dışındaki her saniyeyi ailemle ve dostlarımla birlikte geçirmeye çalışıyorum. Sakin bir ev yaşamı özetle 🙂

Oracle ana temalı bir blog sayfanız var. Bir sürü programlama dili varken neden Oracle ’ı tercih ettiğinizi öğrenebilir miyiz?

Oracle veritabanında uzmanlaşmak 1998 senesinden yönetici olduğum 2009 senesine kadar benim için kariyer hedefi oldu. Bunun en önemli nedeni senelerce sıkılmadan yeni meydan okumalarla öğrenmeye devam edebileceğiniz derinlikte bir sistem olması ve özellikle büyük Telekom, Finans şirketlerinde yaygın kullanılıyor olması bence.

Sizce Türkiye’deki mobil operatörlerin mobil pazarlamadan en iyi şekilde yararlandığı söylenebilir mi?

Mobil dünya özellikle 3G lansmanından bu yana hızla değişiyor, gelişiyor. Türkiye’deki genç kullanıcılar için mobil hayat olmazsa olmaz günlük yaşamın parçası durumda şimdiden. Çalıştığım şirketim özellikle son sene içinde önemli ataklar yaptı, özellikle Facebook’da ki hareketliliği dikkatle izliyorum.

Mobil pazarlama ile sosyal medya platformları birlikte düşünülürse markalar adlarını daha da güçlendirebilmeleri adına sizce en doğru strateji adımlarından öncelikle hangilerini uygulamaya başlamalıdırlar?

Bu konuda bir kullanıcı olarak beklentimden bahsedebilirim; bence mobil pazarlamada da 1-1 temas, ilgi önemli. Kullanıcı olumsuz bir geri besleme verse de bunu dikkate almak ve yönlendirmede bulunmak tüm diğer kullanıcıların gözü önünde ceyeran ediyor, markaya ve güvene bu ilişkinin kalitesi etkili gözlemim.

Ekşi sözlükte sizin hakkınızda yazılmış olan “Bilginin paylaştıkça değerlendiğine inanan birisi olduğundan çalıştığı şirkette junior ların meraklı, senior larınsa kazık sorularını yanıtlamaktan işine gücüne bakmakta güçlük çeker (söz konusu şirketin Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olduğunu düşünürsek ziyaretçisi boldur).” cümlesine rastladık. Bu cümlenin aslının ne kadar doğru olduğunu siz söylemeden bilemeyiz ancak iş hayatınızda karşılaştığınız soruların içerisinde sizi en çok etkileyenin hangisi olduğunu çok merak ediyoruz… 🙂

1999 yılında OracleTurk isimli bir forum kurduk, bu forumun hala moderatörlüğünü yapıyorum, zaman içerisinde yüzlerce arkadaşlıklar binlerce soru üzerinden gelişti, pekişti. Bir dönem sadece OracleTurk’de değil OTN forumlarında da her akşam düzenli 30-40 dk. sorulara cevap vermeye zaman ayırıyordum. Başkalarının sorularına cevap ararken insan çok gelişiyor, kendi ortamınız içinde karşınıza çıkmayacak çeşitlilikte sorular bunlar. Bu sorular arasında beni çok etkileyen özellikle bir tanesini hatırlamıyorum, ama eşimle ben eşimin bana OracleTurk’de sorduğu bir soru paralelinde tanıştık, hayatımı en etkileyen soru bence o soru olmuştur 🙂

Araştırmalarımız sırasında sizin en çok rock müziği sevdiğinizi öğrendik. 🙂 ( Eğer yanlışımız var ise lütfen düzeltiniz…) En sevdiğiniz rock grupları hangileri ve sosyal medyanın müzik piyasasını nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?

Rock’dan bir adım öte Heavy Metal(Megadeth, Metallica, Iron Madien vs.) aslında ilkokul çağlarından beri beni kendine tutkun eden müzik, 30’larla birlikte biraz daha farklı tarzları dinlemeye başladım ama bu müzik türünün ilginç bir yapışkanlığı var, bir kere alışırsanız ömür boyu kulağınız hep o 20 yıl önce dinlediğiniz tınıları özlüyor. Internet ve müziğin paylaşımı tüm düzeni değiştirdi, bugün arkadaşlarımın tavsiye ettiği bir şarkıyı pas geçmem dinlerim, ve teknoloji sayesinde tavsiye motorları belki hiç ismini duymayacağınız birçok grubu sizinle alışkalıklarınız paralelinde tanıştırabiliyor.

Günümüzde neredeyse standart CV’lerin yerini kişisel blog sayfaları aldı diyebiliriz. Bu sayede ulaşılmak istenilen kişilere bu kadar çabuk ulaşabilir ve kişilerinde bu kadar kolay ulaşılabilir olmalarının olumlu ve olumsuz yönleri sizce nelerdir?

Ulaşılabilir olmak bence bir seçenek, hala bunu seçmeyenler çoğunlukta, ben bir olumsuz yönü olduğunu düşünmüyorum zira ulaşılamayacak durumda iseniz zaten bunu herkes anlayışla karşılıyor bu bir zorunluluk değil. Ama ulaşabildiğiniz kişiler, kaynaklar ile evinizin sıcaklığı içinde paylaşımda olabilmek büyük zenginlik.

İnsan ilişkilerinde iletişim becerikliliği ya da beceriksizliği ile birlikte kişisel farkındalık özelliklerinin günümüzde mobil cihazlarla bile her zaman “çevrimiçi” olabilme etkileşimini nasıl değerlendirebiliriz?

Mobil cihazlarda trafikte, tuvalette, uyurken bile devamlı çevrimiçi kalabilenlere şaşırıyorum, özellikle akıllı cihazlar ile bu bağımlılık noktasına geldi, herşeyi tadında bırakmak gerek 🙂

İş hayatına atılan yeni bir bireye iş kariyerini daha da geliştirebilmesi için sosyal medya platformlarını nasıl kullanması gerektiğini tavsiye edersiniz?

Bilgiye ulaşmak artık her zamankinden daha kolay, ama rekabet de bu anlamda güçlü, kişilerin okumayı araştırmayı doğru platformlarda sorular sorarak öğrenmeyi seviyor olmaları onları bir adım öne taşıyacaktır. Ben şahsen bir konuda öğrendiklerini blogunda paylaşmak için zaman ayıran gençleri her zaman diğerlerine göre önde görüyorum, öğrendiğini de diğerleri ile paylaşan kişilerle çalışmak isterim.

Son olarak kendimizi daha da geliştirebilmek adına SosyaMobilite Evreni hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 🙂

Bana ulaşmadan önce çok farkında değildim platformun, şimdi daha da yakından takip edeceğim. Bana ulaşmak isteyenler için  Twitter hesabımı ve e-mail adresimi paylaşmış olayım, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.