Cüneyt Üstüner’i bir çoğumuz Tuğba Ekinci ile yapmış olduğu düet olan “Bi Görsem” isimli şarkı ile tanıdık. Esasında “Bi Görsem” şarkısının da çok öncesi var aslında. Tekstil Tasarımı mezunu olan Cüneyt Üstüner modayla da iç içe olan birisi. Küçük yaşlarında müziğe olan ilgisini hiç bırakmayıp bugünlere gelen Üstüner, içten samimiyetiyle de insanların kalplerine girmeyi kolay başarabilen biri. SosyaMobilite yazarı olarak her zaman bizimle iletişimde kaldığı ve röportajımızda sorduğumuz sorulara içten yanıtlar verdiği için çok teşekkür ederiz 🙂 .

Cüneyt Üstüner’i biraz daha yakından tanıtabilir misiniz? Akademik çalışmalarıyla şuanda geldiği nokta sizce nasıl özdeşleşiyor?

Sanat hayatıma lise döneminde ‘Plastik Sanatlar’ bölümünü okuyarak başladım. Daha da geçmişe bakarsak 90’larin unutulmaz şarkıcısı Ah Canım Ahmet’in ailemize eniştem olarak girmesiyle müzikle iç içe büyüdüm diyebilirim. İlkokul birinci sınıfta piyano dersi almaya başladığım zamanlarda aslında tek bir sound un bana yetmeyeceğini düşünerek kendime bir org satın alarak acemi olarak aranjeler yapmaya başladım. Daha sonra bilgisayarın yaygınlaşarak her eve girdiği zamanlarda orgdan aldığım sesleri aktararak bilgisayarımı bir müzik aracı olarak kullandım. Üniversitede ise yine küçük yaşlarda meraklı olduğum ilgi alanı ‘Tekstil Tasarımı’ bölümünü okuyarak mezun oldum. Üniversiteden sonra Almanya Mönchengladbach şehrindeki Niederrhein Hochschule’de ‘Tekstil Yönetimi’ Master programına yazıldım. Almanya’da olduğum dönemlerde yine 90lar Avrupa pop müziğin unutulmaz prodüktörlerinden ‘Culture Beat’ grubundan tanıdığımız Mr.Vain ile tanışarak müzik çalışmalarıma profesyonel olarak başlamış oldum. Stüdyo çalışmalarımda birçok ünlü Dj gruplarıyla tanışıp çalışma fırsatım oldu. O sıralarda sosyal medya aracılığı ile ‘Neredesin’ şarkısı ile ünlü olan sanatçı Tuğçe San ile tanışarak Amerika ve Türkiye’de aynı anda çıkacak olan ‘Rush’ isimli parçasına iki versiyon hazırladım. Frankfurt’ta stüdyoda çalıştığım dönemde Tuğba Ekinci şarkılarına Mastering yaptırmak için stüdyomuzu ziyaret etti ve beraber çalışmalarımız başlamış oldu. Benim için Almanya-Türkiye gidip gelişleri iş anlamında yorucu olacağından Master(MOA)kaydımı mezun olduğum üniversiteye aldırarak burada devam etmekteyim. Türkiye’ye geldiğim ilk gün Tuğba Ekinci ile görüşerek çalışmalara başladık ve ‘Yüz Derece’ şarkısının aranjesini hazırladım. Hemen ardından dinleyicilere en çok benimsediğim ve çalışmaktan zevk aldığım electro pop tarzında Tuğba Ekinci ile düet yaptığım ‘Bi Görsem’ isimli parçayı hazırladım. Klibimizle beraber Türk müzik piyasasına giriş yapmış oldum. Şuanda da okuluma devam ederken aynı anda yaz döneminde çıkacak olan Maxi Single projem üzerinde çalışıyorum. Tabi ki ayni zamanda Tuğba Ekinci dahil olmak üzere yeni aranjeler üzerine çalışıyorum.

Sosyal medyada aktif bir kullanıcısınız ve bazı web sayfalarında düzenli olarak makaleler aracılığıyla düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz. Sizin sosyal medya aracılığıyla hayatınızı ya da düşünme şeklinizi değiştirmenize yol açan her hangi bir şeyle karşılaştınız mı?

Aslında ben bir teknoloji çocuğuyum diyebilirim. Hızla ilerleyen zamanın gerisinde kalmamak adına sürekli interneti kullanmam gerekiyor. Hayatta her zaman öğrenecek bir şeylerimiz olduğunu düşünüyorum. Bunları ancak bolca okuyarak ve araştırarak öğrenebiliyoruz. Sosyal Medya düşünme şeklimi değiştirmedi. Sadece bana katkısı olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi zaman hızla ilerliyor. Nelerle karşılaşacağımızı bilemeyiz.

Şuan ki mesleğiniz konumunda olmasaydınız nasıl bir iş hayatı sizi bekliyor olurdu?

Klasik bir cevap olacak belki ama yine şuan ki mesleğim olurdu herhalde. Ama bu meslek olmasaydı yine sanatla alakalı bir meslek olurdu mutlaka.

Sizce sosyal platformlarda ulaşılabilir olmanın dezavantajları neler?

Çok fazla dezavantajı yok aslında. Ama bazen insanların iyi veya kötü eleştirilerini direkt olarak beklemediğiniz anda aldığınız da şaşırtıcı olabiliyor 🙂 .

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aktif sosyal medya kullanıcılarının dörtte biri platformlarda yazdıklarından sonra pişmanlık duyuyormuş. Siz hiç böyle bir durumda olduğunuzu fark ettiniz mi? Fark ettiyseniz nasıl bir yol izlediniz?

Bende aktif olarak Facebook ve Twitter kullanıcısıyım. Bu konuyu bende araştırmıştım. Yazılan her tweet in 3 te birinin saçma olduğu tespit edilmiş. Ben yazacağım şeyleri birkaç kez düşünüp yazmaktan vazgeçtiğim zamanlar oluyor. Bu yüzden pişmanlık duyduğum bir yazım olmamıştır herhalde.

Kendinize ait olan sosyal ağ hesaplarınız için her hangi bir danışmanlık alıyor musunuz? Ya da almayı düşünüyor musunuz?

Hayır, buna gerek duymuyorum. Ben doğallıktan yanayım. Kendi düşüncelerimi paylaşmak ve takipçilerimin yorumlarını kendi fikirlerimle cevaplamak isterim.

Bazı web sayfalarında yazmış olduğunuz makaleleriniz yayınlanıyor. Kendi blog sayfanızı açmayı düşünür müydünüz sebepleriyle paylaşabilir misiniz?

Evet, Medya Alemi‘nde makalelerim yer alıyor. Teklif edildiğinde biraz çekindim aslında. Ama yazmaya başladıktan sonra devamı geldi. Blog sayfasına gelince ileride olabilir ama gerçekten buna vakit ayırmak gerekiyor. Vaktimin çoğunu müzikle ilgili işlerime ayırdığım için diğer işlere açıkçası vakit bulamıyorum.

Cüneyt Üstüner, Cüneyt Üstüner’i 10 yıl sonra nerede ne yaparken görüyor? Ya da 10 yıl sonrasının mesleki kariyeri açısından nasıl olmasını ister?

Eğer Allah izin verirse basamakları koşarak çıkmış olmayı isterim ve müzikal anlamda kendimi daha fazla eğitmiş olarak görürüm sanırım. Az önce de söylediğim gibi kendini geliştirmenin sonu yok, önemli olan bunu doğru ve başarılı olarak yapabilmek.

Son olarak kendimizi daha da geliştirebilmek adına SosyaMobilite Evreni hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyiz? 

Web sitenizi fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Burada söyleyebilirim ki bende dahil olmak üzere tüm okuyucularınız sosyal medya ve ile ilgili birçok bilgiyi sizin aracılığınızla öğrenebilirler. Başarılarınızın devamını diliyorum. Saygılarımla.