“O Şimdi Asker” şarkısıyla gönüllere taht kurmuş olan sonradan da Nazan Öncel ile yaptığı “Yanma Demezler” düetiyle adından sıkça söz ettiren Tuğba Ekinci ile ilk olarak İzmir’de karşılaşma şansını elde ettik.

Sahne performansıyla gerçekten bizi çok etkilemişti. İzleyicileriyle hem bir o kadar içten hem de bir o kadar saygılı bir iletişimi vardı. Geçenlerde katılmış olduğu Disco Kralı programında da “Görünmez olsanız ne yapmak isterdiniz?” sorusuna vermiş olduğu “Ama ben görünmezken mutlu olamam ki, ben görünürken mutluyum.” cevabıyla da ne kadar zeki biri olduğunu tekrardan kanıtlamış birisidir Tuğba Ekinci. Hatta Ekşi Sözlük’te kendisi için yazılan bir entry gerçekten çok espirili bir şekilde Tuğba Ekinci’nin gözlere de nasıl hitap ettiğini belirtiyor 🙂 .

Magazin dünyasında gerek iş hayatıyla gerekse özel hayatıyla adından sıkça söz ettiren Tuğba Ekinci ile sosyal medya ve internet temalı bir röportaj yapmalıyız dedik. Tuğba Ekinci’ye buradan tekrardan teşekkürlerimizi sunarken, bu konuda bizimle her açıdan ilgilenen ve bize yardımcı olan Cüneyt Üstüner’e de ivedi dönüşlerinden dolayı teşekkürü borç biliriz. Lafı çok fazla uzatmadan Tuğba Ekinci ile e-Röportajımıza buyurun…

Tuğba Ekinci’nin hayatını hemen hemen bütün takipçileri ezbere biliyor diye düşünüyoruz. Bu sebepten öncelikle SosyaMobilite yazarlarının Mühendis oluşundan dolayı Mühendis bir babanın çocuğu olmak nasıl bir duygu ve kişiliğinizi hangi yönde etkilediğini çok merak ediyoruz?

Babamın mühendis oluşu ailede bir otorite ve bütünlüğü sağladığı için güzel bir duygu. Kendisinde müthiş bir matematiksel zeka var. Bu yüzden her şeyi çok güzel idare etmeyi bilir. Benimde idareci yönüm aileden gelme sanırım. Biraz annemden ve biraz babamdan bir şeyler almışım. Beni çok güzel yetiştirdiklerini düşünüyorum. Ailemi cok seviyorum.

Tuğba Ekinci’nin internetten ya da medyadan kendisini göstermediği herhangi bir yanı var mıdır? Varsa da açıklayabilir misiniz? 

Evet, aslında sivri çıkışlarım hep insanların dikkatini çekmiştir. Dobra bir kişiliğim olduğu kesin, ama buna artı olarak bir de küçük bir çocuk var içimde. Kimi zaman çok masum ve kırılgan olabiliyorum. Ama bu hayatta güçlü olunması gerektiğini düşünüyorum.

Tuğba Ekinci’nin sosyal medya platformları ile arası nasıldır ve sizce sosyal medya platformlarının kişilere sağladığı avantajlarla dezavantajları nelerdir? Örneğin interneti ne sıklıkla ve hangi amaçla kullanıyorsunuz anlatabilir misiniz?

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine yeni ısınmaya başladım açıkçası. İyi yanları da kötü yanları da var tabi ki. Mesela aynen canlı yayında olduğu gibi yazdığınız her kelimeye dikkat etmek zorundasınız. Karşı taraf sizin yazdığınız dışında çok farklı bir anlam çıkartabilir. Bir de sanırım çok fazla vakit geçirmemek gerekiyor internette, çünkü sosyal yaşamınıza daha az vakit kalıyor. İyi yanları cok var tabi ki. Öğrenmek istediğimiz tüm bilgilere, haberlere anında ulaşabiliyoruz. Dinleyici ve izleyicilerimizin yorumlarını görebiliyoruz, onlarla iletişim sağlayabiliyoruz.

Artık albüm çıkarmanın pek anlamı olmadığını düşündüğünüzü bir röportajınızda belirtmişsiniz. Bunun sebebi nedir biraz daha açabilir misiniz? Facebook sayfanız olduğunu gördük fakat takipçi sayınız hayranlarınıza oranla bize az geldi…. Takipçi arttırmak ve sayfa yönetimi konusunda çalışmalarınız var mı?

Evet. Artık albüm çıkarmanın zorlayıcı bir faktör olduğunu düşünüyorum. İnsanlar albüm satın almak yerine internetten indiriyorlar. Kimi zaman albümün içerisindeki iki şarkıyı dinliyorlar kimi zaman da tek bir şarkı dinleyip albümü hemen tüketiyorlar. Single çıkarmanın hem zaman açısından hem de dinleyici açısından daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Evet hem Facebook Hayran sayfam hem de Twitter adresim var. Açıkçası çok fazla vakit ayıramıyorum. İleride bu konuyla daha fazla ilgileneceğim.

İnternet üzerindeki hesaplarınızı siz mi kontrol ediyorsunuz yoksa herhangi bir şirketten yardım alıyor musunuz? Sizin için sosyal ağ platformlarında ki hesaplarınız ne derece önemli ve size ne derecede katkı sağlayacağına inanıyorsunuz? 

Vakit bulduğum zamanlarda kendim ilgileniyorum. Bazı zamanlarda da asistanlarım ilgileniyor. Yazılan her şeyden bilgim oluyor tabi ki. Ama Twitter hesabımla bizzat kendim ilgileniyorum. Sosyal ağ platformları herkes için olduğu gibi benim içinde önemli. Hem dinleyicilerimle daha yakın olduğum için hem de konserler, eventler, kısacası yaptığım tüm organizasyonlardan onları en kısa sürede haberdar edebiliyorum.

Facebook Hayran sayfanızdaki takipçilerinizden gelen yorumları takip etmeniz sizin için ne kadar önemlidir? Takipçilerinizi dinleyerek hareket ettiğiniz oluyor mu nedenleriyle birlikte açıklayabilir misiniz?

Eleştirilere açık birisiyim. Ancak herkes gibi kendi doğrularım var. Bir işe emek veriyorsunuz, karşılığında hoş olmayan eleştiri almak güzel olmuyor tabi ki. Dinleyicilerimin hangi şarkıya klip çekmem gerektiği hususunda yaklaşımlarını dikkate almaya çalışıyorum.

Sevgili Cüneyt Üstüner ile  “Bi Görsem” isimli düetiniz bulunmakta.  Biz bu klibe sizin de bir röportajda dediğiniz gibi internet üzerinden ulaştık ve çok beğendik. Klibin çekim süreci ve internette yayılma süreci ile ilgili nasıl bir yol izlediniz? Ek olarak da gerçekten süper bir ikili olduğunuzu düşünüyoruz. Bunu neye borçluyuz acaba? 

Çok teşekkürler. Cüneyt Üstüner “Yüz Derece” isimli şarkımın aranjörü. Kendisiyle Frankfurt’da tanıştık ve beraber çalışmaya başladık. Cüneyt zaten single çalışmalarına başlamıştı. Bana “Bi Görsem” isimli parçasını getirdiğinde çok beğendim ve düet yapma kararı aldık. Şarkı hazırlandıktan bir hafta sonra klibimizi çektik ve internet üzerinden dinleyicilere ulaştırdık. Gelen tepkiler gerçekten mükemmel oldu. Başarısından dolayı çok mutluyuz.

“Görünmez olsanız ne yapardınız?” sorusuna vermiş olduğunuz “Ama ben görünmezken mutlu olamam ki, ben görünürken mutluyum.” cevabınız gerçekten takdir-e şayan bir cevap olmuştu. 🙂 Şuanda tırmanmış olduğunuz başarı basamaklarından sonra daha da görünür olmak adına ileri ki zamanlarda sizce Tuğba Ekinci’yi nerede görebiliriz sebepleriyle paylaşabilir misiniz?

Elimden geldiğince yeni projelere imza atmaya çalışıyorum. İlk albümümden şimdiki zamana bir göz attığınızda her biri prodüksiyon anlamında iyi projelerdi. Her albümümün teması, konusu farklı. Birbirlerini tekrar etmiyorlar. Zamanın ilerleyişi ve yeni nesli göz önünde bulundurarak projelerimi hazırlıyorum. İleride de yine değişik projelerle yoluma devam edeceğim.

Tuğba Ekinci Resmi İnternet Sitesinde ki biyografi kısmında yazanlara istinaden kendi prodüksiyon şirketinizi kurmayı hedeflediğinizi okuyoruz. Hedeflenen bu proje ile birlikte sizce internetten Tuğba Ekinci nasıl bir fayda elde edilebilir? (Örneğin herhangi bir “Çılgın Projeniz” bulunmakta mıdır? ) 🙂

Evet, aslında sanatçı olmamın ötesinde de iş kadını ruhum var. İşletme ve ticaret anlamında bayağı yetenekliyim aslında. Kendime ait bir prodüksiyon şirketi kurmak ve bizzat kendim ilgilenmek istiyorum. Çılgın projeler mutlaka gelecektir. Ama aslında amaç çılgın olmak için kendini zorlamak olmamalı. Ben zaten yapı itibari ile enerjik ve dinamik birisiyim. Bu durum yaptığım işlere zaten yansıyor.

İnternetten herhangi bir sosyal ağ platformundan gerçekten takip ettiğiniz ünlüler kimlerdir ve onlarla nasıl bir etkileşim içerisindesiniz? Buna ek olarak gerçekten tanışmayı hayal ettiğiniz ünlü birisi var ise bizle nedenlerini de paylaşabilir misiniz?

Twitter da takip ettiğim sanatçı dostlarım ve magazinci arkadaşlarım var. Demet Akalın, Hande Yener bunlardan bir kaçı. Yabancı ünlülerle tanışmak ve aynı ortamda bulunmak isterdim. Lady Gaga, Beyonce ve Madonna olabilir. Sahne showlarını dikkatle ve beğenerek izliyorum. Hem göze hemde kulağa hitap ettiklerini düşünüyorum.

Bazı röportaj videolarınızı izlediğimizde genellikle yakındığınız konu; yurtdışındaki ünlülerin her zaman orijinal işler ortaya çıkardığı ama Türkiye’de nedense buna pek izin verilmediği… Örneğin Türkiye’de yapılan ödül törenlerinin çok sıkıcı olduğunu belirtmiştiniz. Yurtdışında bu konuda ünlülerin izledikleri yollar açısından gerçekten beğendiğiniz kimler var ve interneti kendi tanıtımları açısından nasıl kullanıyorlar sizce?

Türkiye’de farklı bir show yaptığınız zaman yadırganıyor. Çünkü bunlara çok alışkın bir toplum değiliz. Buna hak veriyorum tabi ki. Gelenek ve göreneklerimiz bu şekilde çünkü. Ama benim bahsettigim durumlar, ödül töreninde olduğu gibi gayet doğal olduğunu düşünüyorum. Bu bir show dünyası. Biraz eğlence ve hareket katmak faydalı olacaktır.Yoksa her şey tek düze ve monoton devam eder.

Son olarak da kendimizi daha da geliştirmek adına SosyaMobilite Evreni hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyiz? 🙂

Bu röportaj sayesinde sizleri tanima firsatim oldu. Web sitenizde ve yaptığınız çalışmalarda insanların sosyal medya ile ilgili her türlü bilgiyi edinip bunlardan faydalanacağını düşünüyorum. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum.