Uzman Psikolog Ayla Akbuar ile Aile Dizimi Terapisi hakkında aile dizimi diğer adıyla sistem dizimi hakkında merak edilen tüm sorular üzerinden güzel bir söyleşi yaptık. Aile Dizimi hakkında merak ettiğiniz soruları www.ailedizimi.info adresinden sorabilirsiniz.

Aile Dizimi yani diğer adıyla Sistem Dizilimi Terapistliği ile nasıl tanıştınız?

Aile Dizimi, diğer adıyla Sistem Dizimi , ülkemizde yeni yeni tanınıyor. 11 yıl önce Psikoloji master’ı yaparken hocam Mehmet Bey ile tanıştım. Almanya’dan yeni gelmişti, bu yöntemi uyguluyordu. İlk kez danışanı olarak gittim. Bu yöntemin kendi hayatımda yarattığı fark beni çok etkiledi. İlk açtığı eğitim grubuna katıldım. Şu anda da, Mehmet Bey’in başkanı olduğu TSDE’nin Akreditasyon Kurulu üyesiyim.

Aile Dizimi Terapisti olan kişinin ne gibi özellikleri olmalıdır?

Öncelikle mutlaka ve mutlaka psikoloji bilgisi olmalı. Çünkü yapılan çalışma psikolojik yaraların açıldığı bir terapi seansı. O yaranın nasıl kapatılacağını bilmeyen bir kişi, danışanı yeniden travmatize edebilir. ikincisi, mutlaka Aile Dizimi yapan kişinin Aile Dizimi eğitimini almış olması gerek. Üçüncüsü de sezgileri güçlü olmalı. Çünkü bu çalışma bilginin yanısıra terapistin sezgileri ile yönlenen bir uygulama. Ancak, herkesin her şeyi yaptığı, denetim mekanizmalarının olmadığı bir toplumda yaşıyoruz. Kitaptan edindiği bilgilerle ya da iki kez dizim seanslarına katılarak terapist olduğunu iddia eden kişiler de var maalesef. Bu yüzden danışanların mutlaka gidecekleri Aile Dizimi terapistlerini bu süzgeçten geçirmelerini öneririrm.

 

Aile Dizimi Terapisti olmanızın yanı sıra Uzman Psikolog olarak da hizmet vermektesiniz. Ayrıca Diş Hekimliği de yaptınız. Bu üç unvan arasındaki geçişlerinizden bahseder misiniz?

Ayrıca MSÜ Güzel Sanatlar mezuniyetim de var. Ben hiç birinin birbirinden bağımsız olmadığını düşünüyorum. Hekimken hastalarımın fiziksel bedenlerine şifa veriyordum. Sonra hekimliğin yanı sıra 18 yıl kurumlara yönelik kişisel gelişim ve yönetim eğitimleri verdim. O dönemde Türkiye Yelken Federasyonu için velilere ve antrenörlere yönelik iletişim teknikleri, sporcu gençlere yönelik de motivasyon, duygusal zeka ve iletişim eğitimleri verdim.Tümü, psikolojik destek sağlayan eğitimlerdi. Psikoloji master’ı sonrasında ruhsal terapi yaparak kişilere daha fazla faydam dokunacağını düşünerek Aile Dizimi- Sistem Dizimi terapisti olmak amacıyla 4 yıllık bir eğitim aldım. 5 yıldır Aile Dizimi – Sistem Dizimi terapisti olarak çalışıyorum.

Kimler Aile Dizimi yaptırmalıdır?

Hayatında her hangi bir konuda yoksunluk yaşıyan her kişi ( param, huzurum, sağlığım, neşem, ilişkim, sevgim, bereketim, evladım yok ya da eksik diyen her kişi), atalarının geçmişinde göç, savaş, adam öldürme, öldürülme, miras kavgaları, hak yemeler, çok eşlilik vs. olan her kişi Aile Dizimi ile hayatında bir fark yaratabilir.

Aile Dizimi yaptırmanın olumsuz etkileri olabilir mi?

Ehil bir terapist tarafından yapılan bir Aile Dizimi – Sistem Dizimi seansının en ufak bir zararı olmaz. Ancak, daha önce de söylediğim gibi bu konuda ehil olmayan bir kişi danışanda ciddi zararlar yaratabilir.

Uzman Psikolog olarak Aile Dizimi sonucunda elde edilen bulgulara göre seans yapılmasını öneriyor musunuz?

Kesinlikle öneriyorum. Öncelikle danışanla bir başbaşa tanışma ve aile geçmişini öğrenme amaçlı bir seans yapıyorum. Aile Dizimi- Sistem Dizimi seansları süresince ve hatta sonrasında da birebir seans yapmayı öneriyorum. Tabii bu kişinin maddi imkanlarıyla da ilgili ancak, birebir seanslar Aile Dizimi- Sistem Dizimi seanslarının verimliliğini artırıyor. Dizimler kişinin biliçaltı süreçlerini harekete geçiriyor. Birebir seanslar ise, o kişinin düşünce yapısı, inanç kalıpları ve davranış alışkanlıklarına bakmayı ve bu yönde desteği sağlıyor. Hem dizim hem birebir seanslarla devam eden danışanlarımdaki terapinin daha yoğun olduğunu söyleyebilirim.

Uzman Psikolog olarak sizce seanslar ne kadar süre devam etmeli? Şu kadar sürede şu kadar yol kat eder miyiz gibi soruları mutlaka duyuyorsunuzdur…

Her bir kişinin sorunu da çözümü de kendine özeldir. Fenomenolojik diyoruz. Gelişim ve değişim süreci de sadece terapiste değil, en başta danışanın hangi hızda ne kadar yol almak istediğine bağlı olarak değişir. Bilinçli olarak ağzından dökülen değil, ruhunun hangi hızda bir gelişime hazır ve istekli olduğuyla ilhili. Bu kuramı batı dünyasına tanıtan Hellinger’in bir lafı var: “ruhun hareketi yavaştır” der. Zihnimizin hızında olmuyor, ruhumuzun hızı. Gene Hellinger’e göre en fazla 1 yılda şifa gelir. Ancak, son yıllarda dünyanın hızının artması gibi ruhlarımızın evriminin de hızlandığını görebiliyoruz. Çok daha kısa sürelerde sonuç alındığına şahit oluyorum.